Вівторок, 29 Листопада, 2022
Головна > ГАЗЕТА > ПРАВО ЗНАТИ > Новий закон про безробіття в умовах війни

Новий закон про безробіття в умовах війни

Верховна Рада 21 квітня ухвалила закон, яким спрощується процедура отримання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю під час війни. Цей документ розроблено з метою врегулювання особливостей надання статусу безробітного, виплати допомоги по безробіттю, сприяння організації підприємницької діяльності та створення нових робочих місць на час дії воєнного стану.

Як розповів член Комітету з трудового права Асоціації правників України адвокат Кирило Казак, документ спрямований на врахування воєнного стану в країні при оформленні статусу безробітного.

“Основне – спрощення для переселенців (внутрішньо переміщених осіб) порядку отримання та підтвердження статусу безробітного. Так, пропонується реєструвати як безробітного без наявності повного пакету документів, що передбачений зазвичай. Інформацію, яка міститься в таких документах, дозволяється отримувати з реєстрів та баз даних державних органів. Виплата допомоги дозволяється без особистого відвідування центру зайнятості”, – сказав Казак.

За словами старшої економістки Центру економічної стратегії Олександри Коломієць, допомогу по безробіттю зможуть отримувати внутрішньо переміщені особи за місцем фактичного перебування навіть за відсутності документів, що посвідчують особу та/або підтверджують трудовий стаж.

Такі громадяни зможуть розірвати трудові відносини зі своїм роботодавцем, просто подавши заяву до центру зайнятості за фактичним місцем проживання. Наступний день після дня подання заяви буде вважатися днем припинення трудових відносин.

Інші категорії безробітних зможуть отримувати допомогу по безробіттю без особистого відвідування відповідальних за призначення і виплати органів за умови підтвердження ними наміру перебування у статусі безробітного не рідше ніж один раз на 30 календарних днів будь-якими засобами комунікації, в тому числі електронної.

“Відповідно до поширеної європейської практики, призначення допомоги по безробіттю буде відбуватися з дня подання заяви, незалежно від того, скільки вона буде розглядатися. Поновлюється напрацьована під час карантинних обмежень практика надання допомоги по частковому безробіттю, спрямована на підтримку підприємців та їхніх найманих працівників у разі втрати ними доходу через зупинення або скорочення виробництва продукції або надання послуг”, – зазначила Коломієць.

Ухвалений закон також передбачає можливість уряду запроваджувати додаткові види державної підтримки внутрішньо переміщених осіб, безробітних та роботодавців, зокрема, надавати роботодавцю, який працевлаштовує безробітних ВПО, компенсацію витрат на оплату праці таким працівникам, а також надавати фінансову допомогу для організації підприємницької діяльності безробітним особам, які виявили таке бажання.

Розміри виплат

Що стосується розміру виплат по безробіттю, то новий закон також прописує механізм його визначення. Згідно документу, розмір допомоги по безробіттю для внутрішньо переміщених осіб, які не мають необхідних документів, визначається відповідно до наявної інформації в реєстрах та базах даних органів виконавчої влади.

Адвокат юридичної компанії L.I. Group Віталій Глеваський зазначив, що призначення допомоги по безробіттю ВПО або особам, які не мають документів про періоди страхового стажу та заробітну плату, здійснюється на підставі відомостей, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Також можливе використання даних інформаційної системи Державної міграційної служби України та Міністерства внутрішніх справ України, Єдиної інформаційної бази даних про ВПО, а також податкової звітності за останній звітний період або річної звітності за 2021 рік.

За словами юриста кадрового порталу grc.ua Оксани Мартинюк, допомога по безробіттю до отримання всіх необхідних відомостей призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством на випадок безробіття, а загальна тривалість виплати такої допомоги не може перевищувати 180 календарних днів. Після надходження необхідних відомостей тривалість виплати допомоги по безробіттю та її розмір переглядається відповідно до законодавства.

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю для осіб, що мають страховий стаж менше 6 місяців, за законом складає 650 гривень. Якщо ж страховий стаж особи протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж 6 місяців, то мінімальний розмір допомоги по безробіттю складе 1800 гривень.

Максимальний же розмір такої допомоги не може перевищувати 150 відсотків мінімальної заробітної плати, тобто не більше 9 750 гривень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *