Субота, 1 Квітня, 2023
Головна > ГАЗЕТА > ІСТОРІЯ > Заказники Близнюківського району

Заказники Близнюківського району

На території Близнюківського району створено сім заказників місцевого значення, яким надано природоохоронний статус з метою збереження цінних природних комплексів регіону.

ЗАКАЗНИКИ – це не просто природні території, створені з метою збереження і відтворення природних комплексів або їх окремих компонентів. Залежно від їх екологічної і наукової цінності заказники можуть бути державного або місцевого значення, являючись при цьому перлинами та першоджерелами живої природи (флори, фауни, тощо).

Варварівський ентомологічний заказник

Біля села Варварівка Близнюківського району знаходиться «Варварівський» ентомологічний заказник місцевого значення, який займає 3 га. площі. Статус був отриманий у 1984 році (рішення облвиконкому від 03.12.1984 року №56-г).

    Означений заказник являє собою ділянку на південному степовому схилі балки. Рослинність території та рельєф місцевості представлені справжніми степами. Зберігся фрагмент степових угрупувань комах серед яких зареєстровано низку рідкісних видів занесених до Червоної книги України. Тут живе приблизно 20 видів груп корисних комах – запилювачів люцерни: джмелі, дикі  бджоли та ін. Збережемо природу заказника для майбутніх поколінь у первозданному вигляді.

Тернівський заказник

На території Близнюківського району створено сім заказників місцевого значення, яким надано природоохоронний статус з метою збереження цінних природних комплексів регіону.

Ентомологічний  заказник місцевого значення “Тернівський” площею 62,8 га знаходиться поблизу с. Криштопівка. Статус присвоєно згідно з рішенням Харківської обласної ради від 16 червня 2011 року. 

      Введення заказника в заповідний фонд дозволить зберегти рідкісні види рослин і комах, частина яких занесена до Європейського червоного списку, Червоної книги України і Червоний список Харківщини.   

       На території необхідно зберегти сукупність видів комах, представлених лучними, навколо водними та степовими ентомокоплексами, у складі яких раритетні види, занесені до Червоної книги України (вусач земліний хрестоносець, махаон, сколія степова, джміль моховий, джміль глинистий, мелітурга булавовуса, рофітоїдес сірий) та Червоного списку Харківської області (ледра, красотіл бронзовий, шашечниця звичайна).У складі фауністичних комплексів хребетних представлені рідкісні види, занесені до Європейського Червоного списку (деркач, сліпак звичайний), Червоної книги України (гадюка степова, мишівка степова, тушканчик великий, тхір степовий, норка європейська), Червоного списку Харківщини (квакша, черепаха болотняна, шугайчик, лунь лучний, боривітер звичайний, куріпка сіра, рибалочка, жайворонок степовий). На схилах степової балки зростають рідкісні угруповання ковили волосистої та к.Лессінга (Зелена книга України) і кринитарії волохатої (Зелений список Харківщини) та рідкісні види рослин: сон чорніючий, шафран сітчастий (Червона книга України), таволга зарубчаста, кермек донецький (Червоний список Харківщини). По заболоченому днищу балки трапляється рідкісне в Харківській області угруповання рогозу Лаксманового.

       Флора багата на декоративні та цілющі види рослин, більшість з яких мають значну рясність і запаси цілющої сировини.

Бурбулатівський заказник

Сьогодні піде розповідь про ботанічний заказник місцевого значення «Бурбулатівський», який розташовано біля села Бурбулатове та займає площу 99.1га. Вказаний статус об’єкту природно-заповідного фонду присвоєно згідно з рішенням Харківської обласної ради від 17 листопада 1998 року.

Заказник створений для охорони залишків цілинної степової рослинності, охорони рідкісної фауни, в тому числі рідкісних видів степових комах.

Територія заказника є також місцем зростання  (у тому числі і розмножування) рідкісних (за Зеленою книгою) рослинних угруповань та видів, що занесені до Червоної книги України, обласного списку рідкісних видів флори. Види рослин, що занесені до Червоної книги України: волошка Талієва, ковила Лессінга, ковила волосиста, шафран сітчастий тощо. До Червоних списків Харківщини занесено десять видів рослин, серед них ломиніс цілолистий, сон широколистий,  анемона лісова, шафран сітчастий,  барвінок трав’янистий і інші.

Рельєф заказника – балочний з похилими та крутими схилами, і з швидким водотоком, ставками та початком річкової низинної долини річки Добринька.

Надеждинський заказник

Надеждинський гідрологічний місцевий заказник відноситься до  об’єкту природно-заповідного фонду Харківської області. Розташований поблизу села Надеждине і займає площу у 96.1 га.

Статус присвоєно згідно з рішенням Харківської обласної ради від 16 червня 2011 року з метою збереження місця формування витоків річки Бритай та ценотичного, флористичного і фауністичного біорізноманіття степових, лучних та водно-болотних комплексів верхів’я долини річки Бритай, де представлені рідкісні рослинні угрупування, занесені до Зеленої книги України та Зеленого списку Харківщини та раритетні види рослин і тварин, що охороняються згідно з Червоною книгою України і Червоного списку Харківської області.

На території заказника зростають угруповання рогозу Лаксманового, що охороняються на Харківщині, а на схилах простяглися різнотравно-ковилові степи з ковилою волосистою, що охороняється за Зеленою і Червоною книгами України. Флора також багата на декоративні та цілющі види рослин. На території представлені водно-болотний, лучний, степовий фауністичні комплекси хребетних з низкою рідкісних видів, занесених до Європейського Червоного списку (деркач, видра річкова, сліпак звичайний), Червоної книги України (гадюка степова, мишівка степова, тушканчик великий, тхір степовий, норка європейська), Червоного списку Харківської області (бобер річковий, куріпка сіра, синиця вусата, черепаха болотяна тощо.)

Семенівський заказник

Цікаво, що даний об’єкт  природно-заповідного фонду Харківської області, розташований на території Близнюківського (150 га) та Барвінківського (35,6 га) районів Харківської області. Найближчий населений пункт — село Семенівка Близнюківського району. Вказаний статус присвоєно згідно з рішенням Харківської обласної ради від 17 листопада 1998 року.

Територія заказника охоплює мальовничі, з точки зору біоценозу, схилові та балочно-долинні урочища витоків річки Сухий Торець з різноманітною природною рослинністю, яка сприяє формуванню підземного водотоку та позитивно вливає на гідрологічний режим джерел і формування витоків річки Сухий Торець.

На території заказника знаходяться лікарські та рідкісні види рослин, які  занесені до Червоної Книги України. Саме у цій місцевості розташований ставок, на якому  поселилися сімейства лебедів та бобрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *