Середа, 7 Червня, 2023
Головна > НОВИНИ > КРАЇНА > Переведення на річний газовий тариф

Переведення на річний газовий тариф

Усі споживачі блакитного палива з 1 травня будуть автоматично переведені на так званий річний газовий тариф. Відповідну постанову Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла ще на початку квітня, пише Микола Топалов, Економічна правда.

Що пропонують постачальники


Квітень – останній місяць дії так званих місячних пропозицій для населення на газ. З 1 травня 2021 року газопостачальні компанії переведуть всіх українців на річний газовий тариф. І ціна блакитного палива буде фіксованою аж по 30 квітня 2022 року.

Якою ж буде вартість газу цілий рік?

26 квітня всі газопостачальні компанії розкрили річні тарифи. І вони виявились дещо вищими, ніж можна було очікувати в низький період, коли споживання блакитного палива традиційно падає.

Нагадаємо, у квітні 14 компаній продавали газ населенню за ціною менше 6,99 грн за куб м, 33 – постачальники – рівно по 6,99 грн за куб м, а 17 – вище цієї позначки. Найвищий тариф – 8,85 грн за куб м на цей місяць встановила маріупольська компанія “Азовгаз”.

Починаючи з травня найдешевший газ буде в Луцьку.

Чим примітна ціна в 10 грн за куб м?

Річ у тім, що в січні 2021 року вартість газу досягла цієї позначки, після чого в ряді українських регіонів розпочалися протести. Їх наслідком стало введення ручного керування тарифами на газ для населення.

Рішенням уряду протягом лютого-березня ціни на блакитне паливо обмежили 6,99 грн за куб м. Знову ринковими ціни стали починаючи з квітня.

Чи можуть споживачі відмовитись від річного тарифу, та платити за місячним тарифом?

Так. Більшість газопостачальних компаній, поруч з річним пропонують користувачам місячні та навіть декадні (на 10 днів) тарифи.

І вони суттєво менші за річні. Жоден оператор не встановив ціну газу на травень вище 10 грн за куб м. Найнижчий тариф все в тієї “Евода Трейд” – 7,88 грн за куб м.

Примітно, що ціна на газ для клієнтів “Постачальника останньої надії” (тимчасово забезпечує газом клієнтів, які з певних причин втратили свого постачальника. Наразі цю функцію виконує ГК “Нафтогаз України”, ред.) наступного місяця становитиме 9,57 грн за кубометр.

Ціни “Постачальника останньої надії” є вищими, ніж у більшості компаній, оскільки він по суті страхує проблемних клієнтів, які втратили постачальника. Тому всі його клієнти повинні обрати ринкового постачальника та укласти з ним договір, щоб отримати більш вигідні ціни.

За що ще потрібно сплачувати споживачам газу?
Крім вартості самого газу, окремо, споживачі ще мають сплачувати рахунок за його доставку. Плату за транспортування збирають оператори ГРМ або так звані облгази.

Наприкінці січня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг встановила граничний тариф для облгазів, який становить – 1,79 грн за куб м без ПДВ (20%). Є й оператори, які стягують за свої послуги меншу вартість. Таких компаній в Україні 15.


Від чого залежить вартість газу для українських споживачів?

Насамперед від світових цін. Так званий ринковий механізм ціноутворення запровадили з 1 серпня 2020 року.

Світові ціни і далі впливатимуть на вартість блакитного палива для українців. Принаймні для тих, хто відмовиться від річного тарифу.

А що на світових ринках? Попри завершення опалювального сезону, у квітні ціни на газ на європейському ринку продовжили зростати.

Джерело: курс України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *