Субота, 3 Червня, 2023
Головна > ГАЗЕТА > БЕСIДИ,ІНТЕРВ'Ю > ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ

У Близнюківській громаді проживає 121 особа з інсулінозалежним цукровим діабетом. Вісім з них – діти.

Про симптоми, лікування та наслідки цього захворювання розповідає сімейний лікар Тетяна Огульцева


– ДІАБЕТ – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін – гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові.

В результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.


Існують три основні типи діабету: 1) діабет І типу (інсулінозалежний) – характерне недостатнє вироблення підшлунковою залозою інсуліну, розвивається швидко в основному у дітей і молодих людей.
2) діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) виникає, коли організм неефективно використовує вже виділений інсулін, розвивається поступово частіше у людей старше 40 років, зустрічається у 80-85 % випадків.
3) гестаційний діабет – вперше діагностують у період вагітності, може бути наявним протягом певного часу і після народження дитини.

Фактори ризику появи цукрового діабету: спадкова схильність; ожиріння; хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин (панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції, провокуючим фактором у цьому випадку може бути травма); різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип); стрес; вік (чим старша людина, тим більше є підстав захворіти на цукровий діабет), низька фізична активність, атеросклероз, гіпертонічна хвороба.


СИМПТОМИ ДІАБЕТУ: сухість у роті, спрага, надмірне сечовиділення, втрата ваги при підвищеному апетиті, зуд шкіри (особливо в області геніталій у жінок), погано заживаючі рани, постійне відчуття голоду, погіршення зору, постійне відчуття втоми. Ці ознаки найбільш характерні для цукрового діабету 1 типу.

РИЗИКИ Й УСКЛАДНЕННЯ:

 дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. 6,2 % cмертей у світі пов’язано з діабетом.


 зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації.


 ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти.


 діабет є основною причиною ниркової недостатності;


 більшість людей із діабетом мають зайву вагу та зменшений об’єм легень, це збільшує схильність до захворювань дихальної системи та виникнення ускладнень, що з нею пов’язані.

ПРОФІЛАКТИКА ДІАБЕТУ ІІ типу полягає у простих правилах здорового способу життя:
– не допускати надлишкової ваги;
– мати регулярні фізичні навантаження;
– дотримуватися здорового харчування, зменшення кількість цукру, насичених жирів і збільшення споживання клітковини – овочів та фруктів;
– відмовитися від куріння і надлишкового вживання алкоголю;
– регулярно перевіряти рівень глюкози в крові (норма 3.89-5.83), слідкувати за артеріальним тиском та холестерином;
– уникати стресу.

Своєчасне діагностування та контроль діабету дозволяє попередити розвиток тяжких ускладнень. Людям з групи ризику періодично 1 раз на рік необхідно проводити пробу з навантаженням глюкозою, визначення глікованого гемоглобіну, підвищений рівень якого достовірно вказує на порушення обміну. Хворим на діабет необхідно приймати ліки, навіть якщо вони почуваються добре.


Програма «Доступні ліки» працює й під час воєнного стану.
Зокрема до програми реімбурсації входять препарати проти нецукрового діабету, цукрового діабету І типу (інсулінозалежного) та діабету ІІ типу, що надає змогу зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.


31 жовтня 2022 набрав чинності оновлений Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.


До оновленого реєстру увійшло 53 позиції препаратів проти діабету ІІ типу, 4-при нецукровому діабеті, 72-позиції препаратів інсуліну.
На сьогодні до Реєстру включені лікарські засоби для лікування діабету І типу (інсулінозалежного), діабету ІІ типу та нецукрового діабету, що містять діючі речовини: Метформін (42 торгові марки), Гліклазид (8 торгових марок), Глібенкламід (3 торгові марки) та Десмопресин (4 торгові марки).


Якщо пацієнтові потрібно прописати першу схему лікування інсуліном, то це робить лікар-ендокринолог. Зміни в схемі лікування вносить також він. Проти нецукрового діабету потрібно також звернутись до лікаря-ендокринолога, за повторним рецептом можна звертатись до сімейних лікарів.
Зважаючи на наявність/відсутність препаратів інсуліну, лікарям дозволяється, виписуючи паперові рецепти, зазначати не торгові назви препаратів, а наступні дані: інсулін людський генно-інженерний короткої чи середньої дії, аналог інсуліну ультракороткої дії, аналог інсуліну тривалої дії або комбіновані інсуліни.


Рецепти на інсуліни виписуються щонайменше на місяць у період воєнного стану.
З 1 квітня 2019 року рецепти за програмою виписуються в електронному вигляді, пацієнт отримує sms-повідомлення з номером рецепту та кодом підтвердження для отримання ліків, з яким звертається до будь-якої аптеки, яка бере участь у програмі «Доступні ліки» та має сигнальну наліпку при вході.


Для забезпечення доступності ліків для хворих цієї категорії, у період воєнного стану, Міністерством охорони здоров`я України прийнято деякі послаблення в правилах виписування та відпуску ліків за програмою. Так, у разі відсутності технічної можливості у лікаря виписування електронних рецептів на лікарські засоби, які підлягають реімбурсації, рецепти можуть виписуватися в паперовій формі. Крім того, якщо декларація з сімейним лікарем пацієнтом не укладена, рецепт може виписати будь-який лікар, який надає первинну медичну допомогу і до якого звернувся пацієнт.

Будьте здорові, бережіть себе та своїх рідних!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *