Головна > ГАЗЕТА > БЕСIДИ,ІНТЕРВ'Ю > Бібліотека. Бути чи не бути

Бібліотека. Бути чи не бути

Бібліотечна система у Близнюківській громаді досить розгалужена. Комунальний заклад «Близнюківська публічна бібліотека» має відокремлені структурні підрозділи – це бібліотека-філія для дітей, що функціонує у Близнюках, і 26 сільських бібліотек-філій в різних населених пунктах громади.

11 бібліотек-філій припинять своє функціонування

Бібліотечну мережу Близнюківщини очолює Надія Руденко. Керівниця розповідає:

– Бібліотечних закладів у нашій громаді багато, але через тотальне зниження кількості людей у селах та розвиток інтернет-мережі – все менше стає відвідувачів у бібліотеках, знижується кількість поціновувачів друкованих видань.

У 2019 році 6 лютого було прийнято Постанову КМУ № 72  «Про затвердження Державних соціальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні», згідно з якою один бібліотечний заклад повинен обслуговувати  не менше 500 осіб. Наразі Близнюківська селищна рада приводить у відповідність з цією Постановою бібліотечну галузь об’єднаної громади, то, швидше за все, вже незабаром 11 філій припинять своє існування. А ті, що залишаться, потребують значної модернізації. Втім, однією з кращих бібліотек-філій на Близнюківщині є Софіївська Перша, бо цим закладом активно опікувалася колишня сільська рада, даючи достатньо коштів для  матеріально-технічного оснащення.

Cьогодення Софіївської Першої бібліотеки-філії

Саме про цей заклад піде мова далі.

Адже за останні 5 років ця бібліотека отримала друге життя. У 2018 році було реалізовано міні-проєкт «Модельна бібліотека – впевнений крок до розвитку громади», який проводився за сприяння Харківської обласної ради. За ці кошти у бібліотеці, яка розміщена в будівлі сільського будинку культури, зроблено поточний ремонт системи опалення, замінено радіатори, вставлено нові енергозберігаючі склопакети та замінено вхідні двері.

Також  придбано нові книжкові і виставкові стелажі, два комп’ютерні столи, на яких встановлено новеньку комп’ютерну техніку. А ще купили принтер, проектор з екраном та інтерактивну дошку. Приємно, що ця техніка використовується, адже до бібліотеки проведено інтернет-мережу, про що завідувачі багатьох інших бібліотечних закладів лише мріють.

Що змінилося за останні 5 років

Очолює філію молода жінка Маргарита Кондра, яка має активну життєву позицію і є творчою людиною. Вона розповідає:

– Наша бібліотека стала сучасною, комфортною, затишною і теплою взимку. Тож зараз – це не просто книгосховище, а громадсько-культурний центр. У нас щодня збираються люди, яким цікаве не тільки читання літератури, а й ті, хто прагне розвиватися. Вважаю, що наша бібліотека за останні роки розпочала робити свої невеликі, але впевнені кроки до осучаснення.

Ми проводимо багато масових заходів, присвячених пам’ятним датам, розважальних свят, КВК, конкурсних арт-виставок. А вільний доступ до інтернету дає можливість відвідувачам працювати на комп’ютерах. Останнім часом в попиті перегляд мультфільмів та кінофільмів на великому екрані. Головне, що всі ці послуги надаються безкоштовно, а для сільського населення це вкрай важливо. Хочу додати, що діти, які приходять замінити книгу, полюбляють грати в настільні ігри, то весь час в бібліотеці є відвідувачі.

Хоча, проблем, звичайно, чимало. Серед них відсутність фінансування на періодичні видання. В цьому році до бібліотеки надходить тільки газета «Нове життя», а в минулому – було ще й багато журналів. У нас давно не оновлювався книжковий фонд, то в минулому році періодика дуже виручала. Через карантинні обмеження зменшилася і кількість відвідувачів. Так, щодня за книгами приходить 2-3 дорослих та 3-4 дітей. Дорослі беруть переважно художню, суспільно-політичну літературу, діти – художню, природничо-наукову. Рідше відвідувачі цікавляться виробничою літературою, бо більшість з неї вже давно застаріла.

Чим цікава бібліотека зараз

Думаю, що наша бібліотека сьогодні користується популярністю не через те, що ми зберігаємо та видаємо читачам книги, а тому, що кожен тиждень я намагаюся проводити якийсь цікавий захід для різновікової аудиторії.

Софіївська Перша бібліотека-філія не підлягає ліквідації, то на наступні п’ять років Близнюківська селищна рада планує перекваліфікацію бібліотек у громадсько-культурні центри та проведення оцифровки книжкового фонду. Серед потреб цього закладу заміна кранів системи опалення, ремонт ганку, пандуса, встановлення накриття над ганком і ремонт освітлення над входом. А ще в бібліотеці вже давно є проектор, але його треба вмонтувати в стелю,  відсутня вивіска і, звичайно ж,  конче необхідні нові книги та періодика, бо наявний книжковий фонд вже давно перечитаний  відвідувачами.

Про що мріє завідувачка бібліотеки

На запитання щодо власних мрій по вдосконаленню бібліотеки, Маргарита Кондра відповідає:

– В першу чергу я мрію про нові книги сучасних авторів та регулярне надходження періодики. Хоч зараз людей і захоплює світ гаджетів, та все одно ніщо не замінить друковані паперові видання. По-друге, хоч наша бібліотека вже є досить сучасною зовні, та хотілося б  її вдосконалити. Для цього треба зробити окремо дитячу зону. Хочу, щоб там були зручні та практичні крісла-мішки, щоб дитина могла прийти, зручненько влаштуватися в кріслі та полистати книгу чи журнальчик.

Для найменших необхідний окремий невеликий столик і стільчики. І щоб це все було яскравим і різнокольоровим: якісь цікаві нестандартні полички, що будуть відокремлювати дитячу зону від дорослої. Для залу дорослих відвідувачів теж хотілося б нові меблі, столи з настільними лампами, стільці. А ще мені подобаються висячі полиці у вигляді слів READ, BOОK. До комп’ютерів треба б додати ще й вебкамери та навушники, щоб відвідувачі могли комфортно спілкуватися з рідними, друзями, а можливо й проходити якісь курси з навчання, брати участь в онлайн майстер-класах, вебінарах. 

А ще мрію про електронну БД книжкового фонду, коли людина замовить якусь книгу, то за допомогою електронної БД бібліотекар швидко надасть відповідь, чи є вона в наявності, чи – на руках, до якого числа її утримуватиме читач чи у якому відділі знайти книгу. Це зручно для відвідувача і значно зекономить час бібліотекаря. Ще вірю, що з часом у нашої бібліотеки буде офіційний сайт, а в ньому електронні варіанти книг з фонду. Якщо людина не може прийти сама до бібліотеки, то можна зробити це онлайн.

Я чудово розумію, що втілення моїх мрій в життя вимагає багато коштів, часу, сил, чиєїсь підтримки та, як кажуть: «Мріяти не шкідливо, то починай мріяти, починай діяти!» Адже бібліотека не буде вже такою, як була раніше. Сьогодні – це місце, де можна не тільки взяти книгу, а просто поспілкуватися і  провести цікаво час.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *