Головна > ГАЗЕТА > КОРИСНІ ПОРАДИ > Роботи в саду і на городі в вересні

Роботи в саду і на городі в вересні

Ну ось і вересень… Як не крути, а осінь потихеньку вступає в свої права, і вже починає жовтіти листя. Вересень – дуже насичений час для садівників і городників. До приходу справжніх холодів ще далеко, але і роботи, яку треба встигнути до цього зробити, теж немало. Поради садівникам-городникам на вересень допоможуть нічого не забути.

Що робити у вересні в саду?
Посадка нових саджанців

Листя, яке починає жовтіти на деревах – це знак для садівників, що можна починати посадку дерев і кущів з відкритою кореневою системою. Якщо ви придбали саджанці, на яких ще є листя, його потрібно акуратно видалити. Це зменшить випаровування вологи і збільшить шанси рослини прижитися. До речі, ви пам’ятаєте, що посадкову яму треба готувати заздалегідь? Бажано, хоча б за 1 місяць до посадки.

Зупинка росту молодих пагонів

Якщо у вересні у ваших плодових дерев продовжують рости пагони, то їх варто прищипнути. Це дозволить їм визріти і нормально приготуватися до зими. Під час сильних морозів вони не постраждають.

Розмноження ягідних і декоративних кущів

У вересні, як і раніше, можна заготовлювати вже здерев’янілі живці ягідних (смородина і агрус) і декоративних (барбарис, спірея, дерен, бузок і ін.) чагарників і намагатися їх вкорінювати. Головна умова успішного вкорінення – постійна вологість грунту і зменшення випаровування вологи самими живцями.
Деякі садівники розмножують культури ще простішим способом – навесні прикопують горизонтальні пагони. За вегетаційний період на них розвивається гарне коріння. І саме у вересні такі, вже самостійні, рослини потрібно відсікати від материнського куща і висаджувати на постійне місце або в контейнер.
У вересні можна використовувати і ще один спосіб розмноження кущів – поділом рослин, які дуже розрослися.

Підживлення мінеральними добривами

На початку осені можна підживити рослини мінеральними добривами. Але пам’ятайте основне правило: з другої половини літа в добривах не повинно бути азоту, тільки калій, фосфор і мікроелементи. Звичайно, не варто сприймати цю фразу занадто буквально. По-перше, багато що залежить від регіону. Так, в південних областях України вегетаційний період довший, і морози наступають тільки після Нового року. Тому і азот в добривах можна давати до кінця літа і навіть в першій декаді вересня. У рослин є ще достатньо часу, щоб підготуватися до зими. Хоча погода зараз дуже непередбачувана, і певний ризик в цьому є. По-друге, хочемо ми чи ні, але більшість фосфорно-калійних добрив азот також містять. Не варто цього лякатися, його вміст невеликий і не зможе спровокувати пізній ріст пагонів.

Полив

Останні роки вересень відрізняється сухою і спекотною погодою. Не забувайте регулярно поливати ваші рослини, причому не тільки овочеві, а й дерева і кущі.
Зовсім інша справа – виноград. На винограднику йде збір врожаю, багато початківців садівників роблять помилку, поливаючи в цей період плодоносні лози. Робити цього не варто. Через занадто швидкий «набір» води ягоди можуть полопатися. Ще одна помилка – це рання обрізка винограду. Не поспішайте, чим довше листя затримається на кущах, тим краще буде врожай наступного року. А ось ті кущі, з яких зібрали врожай, вже можна обробити від хвороб і шкідників.

Розмноження полуниці

У перший місяць осені добре висаджувати або вкорінені вуса, або куплену розсаду полуниці. Це дозволить вже навесні наступного року отримати нехай невеликий, але такий приємний урожай смачних і ароматних ягід. При посадці варто пам’ятати, що попередниками суниці садової не повинні бути пасльонові культури: помідори, перець, баклажани, картопля, а також цибуля. А ось салат, редиска і кріп, як попередники, підійдуть навіть дуже.

Дезинфекція підвалів і погребів

На грядках повним ходом йде збір врожаю, і багато його закладається на зберігання. Так ось, підвали перед цим зовсім не зайве продезінфікувати, побілити вапном, а ящики помити гарячим розчином соди і просушити. Адже для багатьох шкідників і хвороб умови наших підвалів просто курортні.
Що посіяти в вересні на грядках?
Після зібраних культур залишаються порожні грядки? Не дайте їм простоювати. Кінець літа, початок осені – це відмінний час, щоб посіяти багато вітамінних культур і отримати другий, осінній урожай: кріп, салат, шпинат, редиска. Якщо ж хочете відновити родючість грядок, то посійте сидерати.

Посадка весняних цибулинних

Як правило, у вересні починають посадку більшості цибулинних рослин: нарцисів, гіацинтів, крокусів та ін. Дуже хороший варіант використовувати для посадки спеціальні кошики або ящики, особливо для рідкісних і сортових цибулин. І вже в кінці вересня в багатьох регіонах можна викопувати бульбоцибулини гладіолусів, хоча можна цю роботу залишити і на жовтень.

Поділ багаторічників

Добре в цю пору ділити кущі багаторічників: астильбу, флокси, айстри, примули, очитки, обрієту і ін.

Догляд за півоніями

А півонії в вересні закладають квіткові бруньки майбутнього року, тож потрібно їм створити максимально сприятливі умови для цього – рясні і регулярні поливи (до 2-х разів на тиждень) і підгодівля фосфорно-калійним добривом, скажімо деревним попелом. 1 склянку попелу розсипте навколо рослини і злегка закладіть в ґрунт, гарненько полийте.

Повертаємо кімнатні рослини в будинки і квартири

Напевно у вас є і кімнатні рослини, які на літо ви розмістили в своєму саду. Дуже уважно стежте за прогнозом погоди, адже у вересні ночами температура може опускатися нижче +15 градусів. Для багатьох такий «холод» може бути згубний. Проґавите одну ніч і позбудетеся свого вазону, який вирощували роками. Не хотілося б… Краще перестрахуватися.
Але перед тим, як вносити рослини в будинок уважно огляньте їх на наявність хвороб і шкідників і, якщо потрібно, обробіть відповідними препаратами. Обробки всередині житлових приміщень – це завжди загроза вашому здоров’ю.

Закладаємо нову компостну купу

Вересень – багатий на врожай, але, на жаль, урожай насіння дають і бур`яни. Не опускайте рук і не здавайтеся. Вчасно, до цвітіння, викошуйте бур’ян і відправляйте в компост, отримаєте відмінне органічне добриво. До речі, саме у вересні, коли з’являється багато рослинних відходів і варто закласти нову компостну купу.

Непогано заготовлювати урожай начебто непотрібних плодів: глід, горобина, калина, декоративний соняшник, декоративні яблука. Для чого? Це чудова їжа для наших друзів – птахів. Взимку ви їм допоможете, а навесні і влітку вони вам життя полегшать. До речі, з цією метою можна вирощувати багато декоративних культур, що дають плоди. Взимку вони прикрашають сад і служать кормом для птахів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *