Головна > ГАЗЕТА > БЕСIДИ,ІНТЕРВ'Ю > Аграрії-новатори Близнюківщини

Аграрії-новатори Близнюківщини

Працівники однієї з провідних галузей економіки України відзначали 21 листопада професійне свято – День працівників сільського господарства. Ця галузь об’єднує в собі рослинництво і тваринництво. Поговоримо з двома керівниками сільгосппідприємств, які функціонують на території Близнюківської громади.

Володимир Івахненко, директор ПСП «Володимирівське», очолює одне із передових господарств Харківщини, де розвивають не тільки галузь рослинництва, а й займаються свинарством.

 • Володимире Григоровичу, розкажіть, будь ласка, як все починалося?
 • Свиней утримували в колгоспах завжди, і наш, який називався «Комсомолець», – не був винятком. Та голів було зовсім мало – всього 150. Я поїздив по сільгосппідприємствах різних країн світу, подивився, як там займаються свинарством, і вирішив втілити набутий досвід в реальність. Загалом до кардинальних змін у свинарстві ПСП «Володимирівського» мене спонукала щороку зростаюча ціна на добрива. Ми в першу чергу займаємося рослинництвом, то добрива нам конче необхідні, а кращих, ніж органіка, ніхто ще не придумав. От і взялися ми за модернізацію всього процесу.
 • То що зроблено?
 • Все, що було раніше, ми перекреслили. На базі старої свиноферми, яку майже повністю зруйнували, залишивши лише стіни, звели зовсім нову будівлю, де процеси вирощування, відгодівлі та опоросу тварин механізовано. Налагодили процес так, щоб мінімізувати ручну роботу, при цьому отримуючи якнайкращий результат. Окрім іншого, облаштували систему збору жижі, яка по трубах стікає до великого резервуару, а звідти ми її розвозимо по полях. Та головне, повністю змінили персонал, навчили людей і тепер працюємо на результат.
 • Розкажіть детальніше про працівників свиноферми і сферу їхньої діяльності?
 • Головним технологом на свинофермі працює Анатолій Васильович Кучмистров. Саме він є головним на цій ділянці роботи нашого великого підприємства. До слова, саме він і персонал підбирає. На свинофермі є різні відділи, то оператором відділу опоросу працює Бойко Марина, оператором дорощування та відгодівлі – Карнаух Вікторія, оператором відгодівельника – Романчук Наталія, оператором з приготування кормів – Сташко Олексій. Зоотехнік на свинофермі Козаков Анатолій, технік штучного запліднення – Бевзюк Анна. Також є три різноробочих – це Головач Анатолій, Зубков Павло та Сомов Владислав. Також працюють слюсар Зубков Михайло, механізатор Топчій Сергій та нічний черговий Кононенко Руслан. А облік цієї галузі здійснює бухгалтер Юлія Івахненко. Всі люди сумлінно виконують свою роботу.
 • Який результат маєте сьогодні?
 • Ми намагаємося йти в ногу з новітніми технологіями, впроваджуємо нові форми ведення свинарства, то ферма повністю комп’ютеризована, а процес роботи – автоматизовано. Ми беремо участь в усіх семінарах, які проводяться європейськими та американськими спеціалістами. Як я вже говорив, набуті знання втілюємо на практиці. Наразі у нашому господарстві утримується 3600 голів свиней. Порода свинок Ф-1, кнурів – Дюрок. Годуємо тварин тільки природніми кормами без добавок, саме тому наші свині цінуються на ринку. Забійна вага в 168 днів становить 112 кг. Сьогодні маємо 260 свиноматок, щомісяця близько 50 з них поросяться, і на 28 день ми відлучаємо від кожної 13-14 голів. В середньому отримуємо 13,5 поросят на відлучку від однієї свиноматки. Через 24 дні поросята мають вагу 7 кг. Вже через п’ять з половиною місяців їх продаємо. Також займаємося вирощуванням власного ремонтного молодняку – це високопродуктивні молоді свинки, призначені для систематичної заміни в стаді вибракуваних тварин. Окрім того, врожаї рослинних культур значно збільшилися через використання органічних добрив.
 • Виходить, розвиток галузі тваринництва зовсім незбитковий, якщо до цієї справи підійти з розумом?
 • Виходить, що так, але прибуток не такий вже й великий, враховуючи нестабільність економіки нашої держави та недосконале ціноутворення. В будь-якому випадку, сільське господарство в Україні, на жаль, сьогодні є досить ризикованим бізнесом.

Андрій Воронкін – директор ТОВ «Колос». Це сільськогосподарське підприємство стрімко розвивається і займається вирощуванням різних рослинних культур.

 • Андріє Вікторовичу, сьогодні ТОВ «Колос» є одним із найбільших сільськогосподарських підприємств, які функціонують на Близнюківщині. Ви очолили товариство всього півтора роки тому, то які зміни за цей час відбулися на підприємстві?
 • У червні 2020 року ТОВ «Колос» обробляло 2500 га землі, а зараз ми маємо в обробітку вже 4100 га. Загалом працюємо на території Близнюківської, Барвінківської, Балаклійської та Первомайської громад. Вирощуємо соняшник, сою, сорго, амарант, жито, горох, просо.
  Маємо досить високі врожаї, бо індивідуально підходимо до підбору технології обробітку кожного поля. Протягом останнього часу середній урожай пшениці становить більше 5 тонн/ га, соняшнику – більше 2,5 тонни/га, сої – в районі 3 тонн/га, проса – в межах 3 тонн/га, жита- більше 7 тонн/га, амарант дав по 1,5 тонни/га чистої продукції.
 • Тобто врожай залежить від технології обробітку?
 • І від технології теж, а ще від якісного насіння, сучасної техніки, погодних умов та ще від прийняття швидких і правильних рішень керівників та агрономів. До будь-якої справи потрібен певний підхід. Вважаю, що на Близнюківщині можна вирощувати всі рослинні культури, але найбільш економічно обґрунтовані для вирощування– це соняшник та озима пшениця.
 • ТОВ «Колос» базується біля комбікормового заводу і має досить потужний машинно-тракторний парк. Що придбано останнім часом?
 • Техніку ми обираємо за відповідними характеристиками, адже від її чіткої роботи залежить велика частина врожаю. Зараз маємо п’ять комбайнів Case-2388, три трактори Case -310, один – Case 335, шість тракторів Fendt – 930, оббризкувачі Hagie, Berthoud, TECNOMA, у грудні прийде ще й новий Case Patriot, три КАМАЗи з причепами, два МАЗи, МАН з причепом маніпулятором, посівні комплекси HORSCH та GREAT PLAINS, дві 16-рядні прополочні сівалки Kinze. Також цьогоріч придбали два культиватори, три катки – подрібнювачі, Case оббризкувач з 30-метровими штангами, два мульчирувальники для розчистки узбіч і два – для чистки посадок, а ще трактор Т -150. Головний інженер Вадим Бабіч та інженер Теслюк Євгеній разом з працівниками уважно слідкують за тим, щоб техніка була відремонтована і відповідала всім необхідним нормам. Якщо й бувають збої в роботі агрегатів, то вони терміново усуваються
 • Як доглядаєте за посівами?
 • Ми застосовуємо інтенсивні технології по вирощуванню рослин за усіма допустимими екологічними нормами використання засобів захисту рослин. Працюємо з Київським інститутом мікробіології, Харківським інститутом рослинництва імені В. Юр’єва і ще в партнерах маємо «Укравіт», де робимо аналіз ґрунту, рослин, а спеціалісти лабораторії виїжджають на поля та слідкують за посівами. Коли погодні умови не дозволяють загнати на поля техніку, обробляємо культури власними квадрокоптерами.
 • А скільки людей працює сьогодні в ТОВ «Колос»?
 • Разом зі мною штат складається із 57 осіб. А ще у нас укладені угоди з охоронними та юридичними фірмами. Всі працівники відповідальні та працьовиті, кожен знає свою роботу. Моїми головними помічниками є головний агроном Олександр Жарко, агроном Андрій Воробйов та інженери.
 • Всі поля «Колоса» не тільки ретельно оброблені, а ще й біля них обкошені узбіччя, розчищені лісосмуги. Також постійно ведеться будівництво та виведено залізничну гілку, яка сполучає тік із залізницею. Ви розширюєте діяльність підприємства?
 • Залізничну гілку зробили, щоб було менше затрат для відвантаження врожаю і відправки на експорт. Будуємо дійсно для розвитку підприємства, і з часом у Близнюках поставимо насіннєвий завод. На території Балаклійської тергромади вже зведено насіннєвий комплекс, три нових ангари та сертифікована вагова. До слова, така вагова є і в Близнюках.
  З часом плануємо розширювати земельний фонд, розвивати у Близнюківській громаді переробне підприємство на олію та борошно. Думаємо над створенням лінії для виготовлення пелетів з соломи та порослі, щоб було безвідходне виробництво. А ще, маючи потужну техніку, ми надаємо послуги населенню.
 • А як щодо соціальної підтримки?
 • В бюджеті ТОВ «Колос» є окрема стаття: 10% від прибутку спрямовувати на соціальні потреби. То ми підтримуємо незабезпечені верстви населення та бюджетні установи, як-то лікарні, школи тощо. Звичайно, допомагаємо і армії.
 • Де акумулюються податки, які сплачує ТОВ «Колос»?
  Поки що в Лозовій, але з 1 січня 2022 року податки надходитимуть до бюджету Близнюківської громади, бо у червні ми зробили перереєстрацію товариства.

Записала Ірина ВОРОНКІНА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *