Програмою розвитку агропромислового комплексу України передбачено отримання фермерами компенсації за придбання доїльних установок для корів, яка розрахована на всі суб’єкти господарювання – від малих до великих фермерських господарств, а також для індивідуальних дворів. То Близнюківська селищна рада вирішила забезпечувати часткове відшкодування вартості придбання мешканцями громади установок індивідуального доїння. Загалом, відповідно до рішень виконавчого комітету, власникам ВРХ в минулому році вже було перераховано 90 тисяч гривень.
Варто нагадати, що фінансування передбачене лише для господарств, які утримують п’ять і більше корів. Відповідні зміни були внесені депутатами до Програми економічного та соціального розвитку Близнюківської селищної територіальної громади на 2021 рік на XVI сесії VIII скликання у липні. Для отримання грошового відшкодування необхідно подати відповідний пакет документів. Саме для його оформлення і приїхали до Близнюків жінки із Широкого.
Олену Попко в селі називають Широчанським старостою, бо ця жінка вболіває за рідний населений пункт, його жителів і на громадських засадах робить все від неї залежне, щоб Широке існувало. Саме завдяки їй в селі є водогін, яким вона опікується вже десять років: проводить ремонт, збирає гроші у населення на його обслуговування, наймає техніку, домовляється з керівництвом району, а тепер громади (від ред.: зараз кошти на утримання водогону виділяє Близнюківська селищна рада). До слова, Олена Анатоліївна у свій час домоглася і відкриття автобусного маршруту до рідного села, та й інші громадські справи в цьому віддаленому населеному пункті вирішуються в більшості своїй завдяки цій небайдужій людині. Її активну життєву позицію помітили в селищній раді і наразі Олена Попко працює у КП «Комунальник». Разом з цим жінка утримує велике підсобне господарство, встигаючи поратися біля п’яти корів, свиней та птиці. Вона зазначає: «В селі без живності не виживеш, бо роботи немає, а гроші потрібні. Продаємо м’ясо, молоко, яйця. Стадо в Широкому налічує 70 голів, а це на сьогодні досить багато. Хоча, чи надовго вистачить сил у людей утримувати велику рогату худобу, не знаю, бо пасовищ стає все менше, а корми – все дорожчі». Живе Олена Анатоліївна разом з мамою Любов’ю Олександрівною, якій 78 років. Діти будують власну долю на Дніпропетровщині, зрідка навідуючи маму, яка їх з нетерпінням чекає, особливо радіючи єдиній внучці Валерії.
Валентина Попко, дружина рідного брата Олени, не є винятком серед цих працьовитих сільських жінок. Вона теж утримує п’ятеро корів, троє бичків, свиней та птицю. «А як же жити в селі без підсобного господарства? – говорить жінка. – По-перше, це засіб виживання, бо робочих місць у нас ніде не знайти; по-друге – що то за село, коли в ньому корів та свиней немає; а по-третє – молоко здали, то маємо живу копійчину, свиню зарізали – смачне м’ясо та сало на столі, та й дітям допомагати треба».
Ольгу Гокову читачі «Нового життя» знають як учасницю шоу талантів «Х-фактор». Вона наразі утримує теж п’ятеро корів, бичка, теличку, курей та качок. Пораються біля господарства разом з чоловіком Федором. В Широкому живе і їхній син Володимир разом з сім’єю. «Я роботи не боюсь, то й не уявляю свого життя без підсобного господарства. Корів дою і я, і чоловік, а інколи й син з невісткою допомагають. А ще я ж обожнюю співати, а з піснею будь-яка робота ладиться. Добре, що селищна рада відшкодовує вартість апарату індивідуального доїння, адже він дорогий. То документи ми з дівчатами подали і тепер чекаємо на виплату», – розповідає жінка.
Голова Близнюківської тергромади Геннадій Король пояснює: «Враховуючи підвищення ціни на доїльні установки, мінімальна сума для часткового відшкодування їх вартості, яка виділяється селищною радою, зараз збільшена з 5000 до 8000 грн. Додам, що наразі ми проводимо перемовини із приймачами молока і разом з ними та працівниками ветеринарної інспекції розробляємо Програму про придбання охолоджувачів для молока в деякі старостинські округи, яка буде винесена на розгляд найближчої сесії.
Запевняю, що селищна рада й надалі підтримуватиме та стимулюватиме громадян, які утримують велику рогату худобу».
На допомогу власникам корів перелік необхідної документації для отримання дотації на доїльний апарат:
- Заповнена заявка за відповідною формою.
- Довідка про відкриття поточного рахунку.
- Довідка, видана сільською, селищною чи районною радою про кількість корів.
- Копії паспортів корів і ветеринарних карток до них.
- Копія паспорта особи і документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб платників податків.
- Письмове зобов’язання про збереження придбаного доїльного апарата протягом п’яти років.
- Платіжний документ (накладна, квитанція, прибутковий касовий ордер) про купівлю доїльного апарата. Також можуть вимагати сертифікат відповідності, який підтверджує якість і українське походження доїльної установки. У деяких випадках можуть знадобиться виписки з державного реєстру або свідоцтво про реєстрацію фірми-продавця доїльного апарата.