Субота, 3 Червня, 2023
Головна > ГАЗЕТА > БЕСIДИ,ІНТЕРВ'Ю > “Лікарі без кордонів” працюють у Близнюківській громаді

“Лікарі без кордонів” працюють у Близнюківській громаді

«Лікарі без кордонів»/Médecins Sans Frontières (MSF) – це міжнародна неурядова організація, що надає безкоштовну гуманітарну та медичну допомогу. Така допомога, зазвичай, вкрай потрібна  населенню, яке постраждало в результаті збройних конфліктів, голоду, епідемій, вимушеної міграції, стихійних лих. «Лікарі без кордонів» задіяні у більш ніж 70 країнах світу. Не винятком стала й наша країна, наш регіон, область та наш край зокрема.

Зважаючи на те, що під час війни Близнюківщина  прийняла близько чотирьох тисяч внутрішньо переміщених осіб, – для місцевої влади та небайдужих жителів громади проблем для розв’язання  додалося врази. Однак  житлові та побутові труднощі, пов’язані з облаштуванням нового житла та налагодженням харчуванням, відходять на другий план, поступаючись проблемам, пов’язаними зі здоров’ям та психологічним станом людей.

При цьому медичної допомоги професійних лікарів різного профілю нині потребують не тільки постраждалі ВПО, які перемістились із зони бойових дій, а й ті громадяни, які  проживають на мирних територіях. Хвороби не питають, вчасно, чи ні… А для хвилювань та психологічних розладів – і приводів не слід шукати. Війна – то є причина всіх причин: і розладів, і хвороб, і загострень, і поранень та, на жаль, смертей.

Допомогти подолати та пережити все це людям різних категорій допомагають «Лікарі без кордонів». Представники цієї організації дали відповіді на запитання журналістів «Нового життя». 

  • З якого часу організація «Лікарі без кордонів» працює в Лозівському районі та Близнюківській громаді зокрема? Це українські співробітники чи іноземці? Розкажіть про цих людей детальніше.
  • Організація «Лікарі без кордонів» (MSF) працює в Лозівському районі та Близнюківській громаді з червня 2022 року.

Медична команда складається з українських лікарів та психологів з Харкова, яким допомагають іноземні медичні працівники.

В Близнюках MSF працює в партнерстві зі співробітниками місцевої лікарні, надає медичні засоби та проводить тренінги щодо організації роботи у випадку масового надходження постраждалих.

З метою організації психологічної допомоги для вимушених переселенців, які живуть в селищі, MSF налагодила роботу з селищною радою та провела тренінг з надання першої невідкладної допомоги для волонтерів і соцпрацівників громади.

У Лозовій ми також активно співпрацюємо з місцевою владою, надаючи медичну та психологічну допомогу і консультуючи переселенців. Окрему роботу проводимо з Лозівським територіальним медичним об’єднанням і надаємо їм медичні засоби, проводимо різні тренінги, як-то: організація роботи у випадку масового надходження постраждалих, надання психологічної допомоги тощо.

Варто наголосити, що коли ситуація з безпекою змінилася на краще і метро відновило свою роботу, мобільні клініки «Лікарів без кордонів» були реорганізовані, щоб допомагати людям, які залишилися без осель, не мають куди повернутися та/або все ще потребують медичної допомоги.

Основну частину роботи виконують українські лікарі, психологи та інші медичні працівники і спеціалісти з логістики, хоча їм допомагають кілька міжнародних гуманітарних працівників MSF. Вони використовують свій досвід роботи з MSF у багатьох інших країнах, у тому числі під час кризових ситуацій. У Харкові вони допомагають вимушеним переселенцям у різних локаціях через мобільні клініки.

Частина медичної роботи проводиться в місцях розташування волонтерських мереж, частина – в гуртожитках, призначених для ВПО. Однак протягом останніх тижнів обстріли міста Харкова та його околиць знову посилилися, що призвело до тимчасових перебоїв у діяльності нашої організації.

  • З якими скаргами та симптомами найчастіше звертаються до лікарів  MSF жителі Харківської області?
  • Люди похилого віку чи люди з інвалідністю, які вирішили залишитися або не змогли покинути власні оселі, є дуже вразливими. Їм бракує як звичайної медичної допомоги, так і психологічної підтримки та ліків.

Серед основних потреб, які медичні працівники MSF спостерігали, працюючи в мобільних клініках і на «гарячій лінії», – це ліки від хронічних захворювань, включаючи гіпертонію та хвороби серця. Крім того, поширені скарги, пов’язані з поганими умовами життя, в результаті люди отримують захворювання верхніх дихальних шляхів. Через бойові дії чи переселення дістати необхідні лікарські препарати пересічним громадянам важко.

Також дуже чіткою є потреба в психологічній допомозі. Людям буває тяжко подолати наслідки травматичних подій, які вони пережили протягом перших трьох місяців війни. Комусь потрібна додаткова підтримка, щоб адаптуватися до поточної ситуації та постійних стресових факторів, які виникають через обстріли, переселення та втрату майна, рідних або звичного життя.

Тривога, стрес і зміни настрою є найпомітнішими психологічними проблемами, з якими щодня стикаються лікарі та психологи. Однак, є й більш глибокі проблеми, що розвиватимуться повільніше і які згодом, у найближчому майбутньому, позначаться на загальному стані людей. Тому навіть після завершення війни населенню в Україні й надалі буде потрібна психологічна допомога.

Психологи MSF спостерігали безпосередні негативні наслідки у людей різного віку:

-дітям, наприклад, тяжко висловити свої почуття та страхи, що призводить до поведінкових проблем, таких як регресія, енурез та затримка розвитку;

-дорослі боряться з тривогою, депресією та надмірним хвилюванням;

-у людей похилого віку проявляються психосоматичні наслідки стресу, горя, втрати та самотності.

Потреби в психологічній допомозі величезні, тому для команд MSF надання психологічної підтримки та допомога з посиленням спроможності місцевих психологів і служб швидкого реагування є пріоритетом.

Загалом у Харківській області команди MSF провели 961 психологічну консультацію; це як індивідуальні сесії, так і робота в групах. Створено телефонну «гарячу лінію» у Харкові та області для людей, які потребують медичної та психологічної допомоги. Персонал надає консультації телефоном та організовує доставку ліків додому. Інформація про «гарячу лінію» поширюється через контакти з численними громадськими групами та місцевими організаціями, які продовжують відігравати важливу роль у всіх аспектах гуманітарної роботи в Харкові та по всій Україні.

  • Які поради можуть дати психологи MSF щодо того, як впоратися з панікою та як не впасти у відчай?
  • Команди MSF проводили консультації з вимушеними переселенцями у Береговому, Харкові, Чернігові, Вінниці, Івано-Франківську, Ужгороді, Кропивницькому, Дніпрі та Запоріжжі.

 Багато з найбільш вразливих категорій громадян, як-от люди похилого віку, є ізольованими. Вони опинилися відірваними від своїх сусідів та рідних, які були для них свого роду групою підтримки. В свою чергу діти часто переймають стрес, який відчувають та різним чином виражають дорослі навколо. Це також призводить до тріщин в суспільному устрої та в сімейних стосунках, то є чимало прикладів звернень до психологів із запитами, пов’язаними з незлагодою у сім’ї,  втомою та невпевненістю у майбутньому. І таких чинників багато.

То психологи MSF допомагають людям стабілізувати емоції і знайти здоровий механізм, щоб впоратися з ситуацією і щоб людина могла продовжити повсякденне життя. Ми пропонуємо вправи для подолання тривоги, страху, панічних атак, проблем зі сном та надмірного хвилювання. Психологи навчають пацієнтів, як повернути собі відчуття певного контролю у цій надзвичайно неконтрольованій і непевній ситуації, допомагаючи зрозуміти та висловити те, що вони відчувають. Зокрема, психологи пояснюють, що стрес, страх, тривога, безсоння – це нормальні реакції на таку аномальну ситуацію.

«Дуже важливо, щоб люди, переживши травматичні події, могли висловлювати та проявляти свої почуття та емоції, – розповідає Олександр Штеменко. – Якщо цього не робити, ці емоції розростатимуться та загострюватимуться».

Важливою для населення є підтримка волонтерів та лідерів громад, то лікарі MSF запропонувала їм різні способи того, як можна попіклуватися про себе та допомогти іншим.

Психологи MSF працюють з дітьми, яких було евакуйовано із зони конфлікту. У дітей через психологічну травму, якої вони зазнали до та під час евакуації, часто спостерігаються такі симптоми, як тривога, низька самооцінка, панічні атаки тощо.

У психологів є різні практичні методи, які вони використовують у роботі з дітьми для подолання наслідків психологічної травми. Прикладом цього є арт-терапія. Візьмімо для прикладу виготовлення паперових пташок: діти вирізають їх і складають крила, вкладаючи у цей процес свої позитивні емоції та думки. Психологи MSF рекомендують їм спати з цією пташкою – це може допомогти заспокоїтися.

  • Що спонукає лікарів MSF вирушати в епіцентр бойових дій, окрім професійного покликання?
  • Українські медичні команди продовжують цілодобово працювати в неймовірно складних умовах у лікарнях на передовій або поблизу.

Місцеві медики та організації забезпечують надання більшої частини медичної та гуманітарної допомоги, проте MSF може додатково підтримати їх. Наша організація доставляє потрібні медичні засоби в потрібні місця в потрібний час, надає технічну підтримку і проводить навчання, якщо це необхідно, та полегшує завантаженість місцевих медпрацівників, здійснюючи евакуацію пацієнтів до лікарень у безпечніших частинах країни.

У зв’язку з напруженою ситуацією в Харківській області, MSF щодня проводить оцінку того, куди слід вирушати і чи варто це робити. Пріоритетом є охоплення людей, які були відрізані від допомоги, зберігаючи при цьому баланс між потребою та ризиком.

Харків продовжує щодня зазнавати обстрілів і багато районів на півночі залишаються неохопленими медичною допомогою працівників організації «Лікарі без кордонів»   через міркування безпеки.

Так, після повідомлень про обстріли неподалік місця базування харківській команді довелося відкласти виїзд до певних локацій.

Але ми не чекаємо манни з неба, розширення та підтримка тісного контакту з місцевими групами дозволяє MSF визначити, де знаходяться люди, які потребують допомоги, і що саме їм потрібно.

Незважаючи на небезпеку, з 11 до 24 липня команди MSF змогли відвідати 23 локації, провівши 32 прийоми в мобільних клініках в місті Харкові та за його межами і продовжує свою роботу.

  • Дякую за вичерпні відповіді. Наостанок, нагадайте, будь ласка, нашим читачам координати «гарячої лінії» MSF, за якими можна звернутися до професіоналів за допомогою.
  • Звичайно. Перейшовши за посиланням https://www.facebook.com/393903890986377/posts/pfbid02J4ekcaK57ECrZfXfE2gfokoc5by6ENHonj6yNz6AJ9k4yRGHZfSJA2reP65Hyyqzl/, ви зможете знайти необхідні телефони гарячої телефонної лінії та дізнатись, яку допомогу можете отримати. Номери, на які можна телефонувати з 9.00 до 17.00 з понеділка до п’ятниці: 068-284-33-61, 095-726-29-65.

                                                                          Записала Ірина Воронкіна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *