Субота, 3 Червня, 2023
Головна > ГАЗЕТА > КОРИСНІ ПОРАДИ > «Помолоділий» інсульт: як розпізнати та що робити

«Помолоділий» інсульт: як розпізнати та що робити

Велике психоемоційне навантаження, що зараз відчувають жителі прифронтової Харківщини, провокує багато захворювань, серед яких перше місце за кількістю померлих або тих, хто став інвалідом, посідають серцево-судинні захворювання – інфаркт та інсульт.

Інсульт у сучасному світі є однією з головних причин смертності. Ще до війни щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких – молодше 65 років, ставали жертвами інсульту. Зараз у МОЗі наголошують, що через війну інфаркти та інсульти призведуть до підвищення кількості захворілих та померлих. 

Люди, і насамперед – жителі прифронтових територій, не мають можливості вчасно звернутися до лікаря. В середньому кожний десятий українець може відчути наслідки на рівні середньої тяжкості або важкої хвороби. 

–Люди під час війни не звертаються для профілактичного огляду, а терплять до останнього, бояться навантажити систему, та й система орієнтована на інші пріоритети. Це призведе до того, що хвороби виявлятимуть на більш пізніх стадіях. А це означає довготриваліше та дороговартісніше лікування, і не завжди ефективне, – зауважив очільник Міністерства охорони здоров’я України Віктор Ляшко. 

До того ж через психологічний тиск хвороби, які мали якусь вікову структуру, зустрічатимуться на 10-15 років раніше, ніж це було до війни. За словами Віктора Ляшка, ті вікові хвороби, які раніше наздоганяли людей у 60 років, тепер будуть наздоганяти жителів країни в 40-45, і насамперед це – інсульт та інфаркт. 

Причини та види

Інсульт – це гострий стан організму людини, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку. Інсульт виникає, коли судина, по якій кров’ю переноситься кисень і поживні речовини, блокується тромбом («бляшкою») або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати постачання кисню та поживних речовин, як наслідок – починають відмирати його клітини. 

Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску, тому люди, які хворіють на гіпертонію, є групою ризику. 

Саме тому ті, хто має гіпертонічну хворобу, повинні приймати ліки щоденно і довічно. Уявлення про те, що ліки від тиску треба приймати тільки, коли тиск вище норми – хибне. Регулярний прийом ліків значно зменшує ризик виникнення інсульту.

Факторами ризику фахівці вважають:

– похилий вік;
– неправильний спосіб життя (куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність – менше 150 хвилин на тиждень);
– медичні проблеми (підвищений кров’яний тиск – більше 140 на 90 мм рт. ст., цукровий діабет, високий рівень холестерину і особливо – миготлива аритмія, яка підвищує ризик інсульту в п’ять разів). 

Існують два види інсульту:
– геморагічний, який викликаний розривом мозкової артерії;
– ішемічний, за якого артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується. Цей вид інсульту непогано піддається лікуванню за умови, що людині нададуть медичну допомогу в перші 4,5 години після прояву перших симптомів.

УВАГА! Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 години, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків. Тому, якщо є підозри на інсульт, треба негайно телефонувати за номером 103.

Формула, яку повинен знати кожен

Прояви інсульту можуть залежати від частини мозку, що постраждала, але є спільні риси. Вони виникають раптово, часто – після підвищеного тиску. 

Їх легко запам’ятати за формулою «МОЗОК-Час»:

М (Мовлення) – попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.
О (Обличчя) – коли один бік обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо в неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.
З (Запаморочення) – поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі. 
О (Очі) – у людини раптово порушився зір на одному або двох очах, наприклад, з’явилось двоїння при погляді на предмети.
К (Кінцівки) – слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з одного боку стають слабкішими. 
Час – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте «швидку». 

Інфографіка: «Слобідський край»

Домедична допомога при інсульті

Розповсюджений міф: при інсульті не можна перевозити хворого з дому до лікарні або з однієї лікарні до іншої. Це не так. Усі хворі з інсультом якомога швидше мають бути доправлені до лікарні, де можуть отримати необхідну допомогу. Ситуації, коли перевезення в умовах «швидкої» може погіршити стан здоров’я пацієнта, трапляються дуже рідко.

Якщо з якихось причин «швидка» приїхати не може, можна доправити хворого на власному авто, але треба бути постійно у контакті з диспетчером «швидкої». Те, що точно не треба робити – це чекати, поки інсульт мине сам. Цього не буде. І – ви ж пам’ятаєте про 4,5 години, протягом яких потрібно почати лікування? 

Отже, перше, що треба зробити, – це перевірити за формулою «МОЗОК-Час» стан хворого. Потім зателефонувати до «швидкої» та розповісти про симптоми, які ви побачили – із зазначенням часу, коли все почалось, і далі дотримуватись вказівок диспетчера «швидкої». 

Постраждалого треба заспокоїти та розповісти, що допомога їде і треба зберігати спокій. Надайте йому максимально зручне положення – покладіть його та підніміть голову на 15-30 градусів і не залишайте людину без нагляду.

Якщо стан погіршується, треба повторно телефонувати до «швидкої» та розповісти про нові симптоми. 
Поки чекаєте на «швидку», за можливості треба зібрати максимально точну інформацію про хворого (коли та як почалося, які хронічні захворювання людина має, з’ясувати обставини, які передували захворюванню). Усю зібрану інформацію передати бригаді «швидкої» або диспетчеру. 

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! До приїзду «швидкої» не можна: 
– давати хворому їсти та пити;
– відміняти виклик, якщо симптоми зникли. 

Інфографіка: «Слобідський край»
Що гарантує держава

Попри війну, влітку МОЗ розпочало черговий етап медичної реформи, в рамках якого буде змінено підходи до лікування інсультів. Буде створена спроможна мережа медичних закладів з інсультними центрами та блоками. Саме ці заклади матимуть у своєму складі кардіологічні блоки, які дозволять застосовувати сучасні методи лікування.

Також у таких медичних закладах будуть можливості для необхідної реабілітації, що допоможе пацієнтові повернутися до нормального життя.

Продовжує працювати під час війни і Програма медичних гарантій, завдяки якій пацієнти можуть отримувати безоплатне лікування. Українці, які через бойові дії змушені були переїхати в інші регіони країни, можуть отримати необхідну медичну допомогу за місцем фактичного перебування, місце реєстрації не має значення. 

Серед безоплатних послуг, які гарантовані пацієнту з інсультом чи підозрою на нього:

– первинний огляд;
– термінова комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія;
– лабораторні та інструментальні дослідження.

Також до безоплатного пакета входять:

– тромболітична терапія включно з необхідними ліками;
– ендоваскулярне лікування (малоінвазивна хірургія судин головного мозку);
– нейрохірургічна допомога;
– ліки з Нацпереліку;
– медичні вироби, які централізовано купують «Медзакупівлі України» тощо.

Національна служба здоров’я України оплачує також вторинну профілактику інсульту, харчування в стаціонарі та медичну реабілітацію.

Автор: Інна Можейко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *