П’ятниця, 27 Січня, 2023
Головна > ВІЙНА > ЗАЛИШАЙСЯ ЖИВИМ > COVID не зник: у Харківській області зростає кількість захворювань

COVID не зник: у Харківській області зростає кількість захворювань

З початку повномасштабного вторгнення на Харківщині зафіксували майже 10 тисяч випадків захворювання на COVID-19, що значно менше, ніж за той самий період минулого року. Однак це не означає, що коронавірусна хвороба «відступає». Через що в Харківській області знизилися показники захворюваності на ковід та чому важливо не забувати про цю хворобу і вакцинуватися.

220 випадків захворювання за тиждень

Протягом останнього місяця в Харківській області відмічається зростання захворюваності на COVID-19. Головний спеціаліст відділу безпеки життєдіяльності Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Харківського району Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області Алла Советнікова припускає, що можливе зростання кількості хворих пов’язане з міграцією населення та поверненням місцевих жителів додому.

За даними Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України, наразі за тиждень з 1 по 8 грудня зафіксовано 220 випадків захворювання на коронавірус у всіх районах Харківської області. Найбільше людей хворіють у місті Харків – 91 випадок. Далі йде Лозівський район, в якому клінічно доведено 28 випадків хвороби. За ним Красноградський район, де захворіли 25 осіб. Усього за тиждень на Харківщині від COVID-19 померли п’ятеро осіб. Одужали за тиждень 473 людини. За останню добу захворіли 42 особи.

В останній тиждень листопада було зареєстровано 150 випадків хвороби по всій Харківській області.

Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області відмічають, що недотримання протиепідемічних заходів та нові хвилі поширення COVID-19 у світі можуть стати причиною більш інтенсивного епідеміологічного сезону в Україні порівняно з минулим роком. Це може спричинити зростання кількості випадків захворювання на коронавірус.

Головний спеціаліст відділу безпеки життєдіяльності Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Алла Советнікова рекомендує не нехтувати правилами безпеки та, наскільки це можливо, дотримуватися протиепідемічних заходів, а саме маскового та дезінфекційного режимів, дистанції у місцях скупченості людей, а також регулярно мити руки, не чіпати обличчя і дотримуватися правил респіраторної гігієни.

– З першими симптомами захворюваності на ГРВІ необхідно звернутися до лікаря, який дасть направлення на безоплатне тестування COVID-19. Своєчасне встановлення діагнозу підвищує шанс зберегти життя. На жаль, наше населення у більшості випадків не звертається по медичну допомогу з початком хвороби, – зазначає Алла Советнікова.

Наразі в регіоні для хворих на коронавірус підготовлено 2121 ліжко у 14 медичних закладах, з них 300 – дитячі. Киснем обладнані 1743 ліжка. Нещодавно медичні заклади Харківщини отримали від Міністерства охорони здоров’я три кисневі станції, які вже передали в Обласну дитячу інфекційну лікарню, Балаклійську лікарню та 18-ту лікарню міста Харкова.

З листопада поточного року Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Харківського району Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області проводить спеціальні рейди по об’єктах масового перебування людей, де розповідають, як уберегтися від COVID-19.

Фахівці радять вакцинуватися

За даними Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я Україниусього за час повномасштабного російського вторгнення лабораторно підтверджено 9848 випадків коронавірусної хвороби в Харківській області, 398 людей через COVID-19 померли. Ці дані значно нижчі, ніж за той самий період тільки минулого року. З 24 лютого 2021 року по 8 грудня 2021 року кількість зафіксованих захворювань на Харківщині дорівнювала 155 496 випадкам та 4343 смертям унаслідок хвороби.

Проте у Головному управлінні Держпродспоживслужби в Харківській області зазначають, що хоч у глобальному плані статистика має більш позитивний вигляд, однак зниження зафіксованих випадків хвороби передусім пов’язане з воєнними діями на території Харківщини та відтоком жителів.

Від початку повномасштабного вторгнення кількість звернень до лікарів зменшилася, бо мешканці області почали масово виїжджати, дехто опинився в окупації, а лікарні почали швидко перекваліфіковуватися з лікування інфекційних захворювань на прийом постраждалих унаслідок бойових дій.

Наразі, після деокупації більшої частини Харківщини, мешканці області все частіше повертаються до своїх домівок, однак водночас зростає і кількість захворювань на COVID-19. За думкою головного спеціаліста відділу безпеки життєдіяльності Алли Советнікової, більшість людей переїжджає до Харківської області з інших регіонів України, де карантинних обмежень майже не дотримуються. Це пов’язано зі змінами, що були внесені до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України респіраторної хвороби COVID-19». На період воєнного стану виконання заходів, передбачених цією постановою, має рекомендаційний характер, зокрема:

  • фізичним особам і суб’єктам господарювання рекомендовано дотримуватися протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання поширенню COVID-19;
  • фізичним особам рекомендовано забезпечити отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях.

Тобто вищезазначені протиепідемічні заходи вже не є обов’язковими на час воєнного стану в Україні, що, за думкою фахівців, сприяє поширенню хвороби.

Крім того, люди повертаються до Харківщини з різних країн Європи, де карантинні обмеження також значно послаблені, зокрема немає обмежень для переходу кордону як з України, так і в Україну. Лише коли відвідують декілька країн світу, то на кордоні перевіряють сертифікати про вакцинацію.

Однак у разі, якщо виникне необхідність перетинати кордон з іншими країнами, то в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Харківській області рекомендують пройти повний курс вакцинації та мати із собою маски, антисептики тощо.

Пункти щеплення працюють

Медики зазначають, що вакцинація – це єдиний спосіб захиститися від важкого перебігу хвороби та смерті.

Загалом зараз у Харківській області працює 121 пункт щеплення. Всі пункти забезпечені вакцинами CoronaVac та Comirnaty. Зробити щеплення від коронавірусу також можна в деокупованих населених пунктах, таких як Ізюм, Балаклія, Вовчанськ, Куп’янськ, Борова.

У Харкові для вакцинації від COVID-19 доступний онлайн-запис на прийом до лікаря в медичних закладах міста через Helsi.me.

Щеплення в Україні здійснюють переважно чотирма вакцинами: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac від SinovacBiotech і AstraZeneca (Covishield, SKBio). Усі щеплення передбачають застосування двох доз препарату для повного курсу вакцинації від коронавірусної хвороби.

Нагадаємо, що також мешканці Харківщини можуть зробити третю, бустерну, дозу вакцини.

Під час зберігання вакцин використовується система «Холодовий ланцюг». Це безперервно функціонуюча система, що забезпечує оптимальний температурний режим зберігання і транспортування на всіх етапах переміщення вакцин від підприємства-виробника до споживача.

Більшість часу препарат перебуває у спеціально облаштованих холодильних камерах у замороженому стані. Після чого у спеціальних боксах доставляється до кабінетів щеплення.

Оскільки не в усіх медичних закладів є можливість зберігати вакцину на місцях, часто її безпосередньо доставляють у пункти щеплення, тільки коли набирається необхідна кількість охочих зробити вакцинацію. Вакцина доставляється до лікарні, де проводиться щеплення, та розморожується. У розмороженому стані вона може зберігатися у звичайному холодильнику одну-дві доби. Так одного флакона з вакциною Comirnaty вистачає на щеплення шести осіб.

У разі аварійних відключень вакцина може зберігатися в холодильниках без електроенергії декілька годин. Якщо ж електрика відсутня довше, то медики використовують термоконтейнери, котрі здатні зберігати холод від двох з половиною до п’яти з половиною діб.

Автор: Олександр Манченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *