Головна > ГАЗЕТА > В Києві у рамках Програми DOBRE пройшли навчання журналістів у «Школі ефективних медіа»

В Києві у рамках Програми DOBRE пройшли навчання журналістів у «Школі ефективних медіа»

Протягом двох днів регіональних журналістів з восьми областей України, серед яких була і редакторка газети «Нове життя» Ірина Воронкіна, навчали в «Школі ефективних медіа». Організував тренінг Український кризовий медіа-центр у рамках Програми DOBRE.

 Про те, як журналісти вчилися доносити інформацію про реформу децентралізації, допомагати впроваджувати якісні зміни та відновлювати громади в світлі журналістики рішень, – піде мова далі.

Зустріч з В’ячеславом Негодою

В перший день навчання про перспективи завершення децентралізації та зміни до Конституції розповідав один із авторів та ідейних натхненників децентралізації в Україні В’ячеслав Негода. Слід сказати, що протягом дев’яти років він реалізовував завдання реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади на посаді заступника Міністра, а зараз очолює Офіс Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, метою якого є організація діяльності з питань, що стосуються продовження реформ у сферах розбудови ефективної системи місцевих органів влади, упорядкування і розмежування повноважень місцевого самоврядування і органів виконавчої влади на засадах децентралізації.

Під час спілкування В’ячеслав давав відповіді на запитання журналістів та пояснив, що означає Конгрес сьогодні. «Це не орган влади, але вся влада – у ньому, – охарактеризував В’ячеслав Негода структуру, в якій працює. – Це великий майданчик, на якому є можливість створити умови для комунікацій між місцевими та центральними органами влади для розв’язання актуальних проблем. Конгрес дає змогу виробити більшу взаємну довіру між органами влади і стимулює їх бути чесними та відкритими».

За словами В’ячеслава Негоди, в Україні реформа з децентралізації має бути продовжена і завершена. Про це говорять очільники влади, це розуміють і підтримують закордонні партнери. Також результати реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади повинні бути закріплені в Конституції України То. Зокрема. Варто визначити нову систему адміністративно-територіального устрою України; гарантувати матеріальну та фінансову основу місцевого самоврядування; визначитися із системою влади на регіональному на субрегіональному рівнях; запровадити інститут префектів та переформатувати місцеві державні адміністрації в органи префектурного типу; закріпити адміністративний нагляд за законністю рішень.

Також  Негода зазначив, що законопроєкт про зміни до Конституції може бути внесений не раніше як після припинення військового стану, а далі потрібно привести чинне законодавство у відповідність до оновленого Основного закону України.

Журналістика рішень

Для ефективного медіа необхідний цікавий контент, то постійне навчання та саморозвиток журналістів – запорука популярності видання. То й тренінг, який провела з журналістами редакторка першого українського медіа рішень «Рубрика» Марія Смик, вчив присутніх, як грамотно упаковувати контент,  шукати великі історії у маленьких громадах, за допомогою одних історій створювати інші, цікаво говорити про нудні, на перший погляд, речі тощо.

«Журналістика рішень зародилася у 1998 році, коли журналісти в різних країнах відчули кризу жанру, – розповіла Марія Смик. – Тому вони почали звертатися до своєї аудиторії із закликами ділитися історіями своїх рішень. У 2003 році у Франції вперше почали з’являтися публікації, які базувалися не на описі проблем, а на їх вирішенні. А в 2010 році в американському виданні «New York Times» стартувала постійна колонка під назвою «Швидкі рішення». Її автори публікували тематичні історії з різних куточків світу. Тобто, журналістика рішень – це про ефект, а не про благі наміри»

У ході тренінгу журналісти обмінялися між собою досвідом роботи у сьогоднішніх складних умовах, поділилися «рецептами» виживання своїх редакцій та планами на майбутнє інформаційного простору в своїх регіонах.

«Журналістика рішень у нинішній час особливо актуальна. Коли показуєш не тільки існування проблеми, а й способи її розв’язання із залученням експертів, – це мотивує і людей, і цілі громади не опускати руки, а шукати шляхи виходу», – прокоментувала тренінг редакторка видання «Наш день» із Тернопільщини Зіна Кушнірук.

Варто додати, що кожен приклад можна через ЗМІ масштабувати на великі аудиторії, тому такий напрямок журналістики має велику перспективу, бо дає змогу поглянути на кожну проблему під іншим кутом та переосмислити її.

Спілкування з Браяном Кемплом та Максимом Бурдавіциним

87 громад із 10 областей України сьогодні співпрацюють із Програмою USAID DOBRE. Пріоритетний напрямок – допомога громадам відновитися та стати стійкішими до нинішніх викликів. Керівник Програми USAID DOBRE Брайян Кемпл та його заступник Максим Бурдавіцин зустрілися з учасниками «Школи ефективних медіа». Вони розповіли журналістам про нинішню діяльність Програми в Україні та результати її діяльності у попередній період.

 «DOBRE – це не про гроші, DOBRE – це досвід і знання, – сказав Браян Кемпл. – Ми працюємо з громадами комплексно: як з органами місцевого самоврядування, так і з мешканцями. І отримали дуже хороші результати. Ми зацікавлені, щоби успішний досвід наших партнерів переймали й інші громади, які прагнуть у себе позитивних змін. Також вони можуть користуватися нашими тренінгами, онлайн-вебінарами, семінарами на теми викликів децентралізації та кризового менеджменту, які доступні на наших вебресурсах. Таким чином ми прагнемо охопити своєю допомогою якомога більше громад. Адже чим стійкішими вони будуть, тим сильнішою ставатиме вся Україна».

Браян Кемпл також додав, що Програма USAID DOBRE почала співпрацю з Міністерством інфраструктури України щодо організації допомоги громадам, які потребують відновлення.

«У своїй роботі ми застосовуємо комплексний підхід, – зазначив заступник керівника Програми USAID DOBRE Максим Бурдавіцин. – Обравши за результатами конкурсного відбору громади-партнери, ми допомагаємо їм проаналізувати власну діяльність, виробити стратегію подальшого розвитку і реалізувати найпотрібніші для них проєкти. Таким чином наша допомога присутня практично в кожній сфері діяльності громад. Але зараз у фокусі нашої уваги екстрена допомога постраждалим громадам».

Стосовно Харківщини, то в Програмі USAID DOBRE працюють 19 територіальних громад області, отримуючи значну підтримку.

Віталій Безгін про децентралізацію 2023

Народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету ВРУ Віталій Безгін у «Школі ефективних медіа» розповів журналістам про те,  яких законодавчих змін потребує місцеве самоврядування?

«Зараз готується законодавче забезпечення змін конфігурації громад, які постраждали внаслідок окупації чи бойових дій, – зазначив він. – Наприклад, у деяких громадах Харківської області повністю зруйновано близько 30% населених пунктів. Зрозуміло, що в південних областях після звільнення територій рівень руйнування інфраструктури буде ще більшим. Також логічно з точки зору нашої безпеки реорганізувати все прикордоння із Росією та Білоруссю в межах 40-кілометрової зони. Інші території теж можуть зазнати точкових змін, які, ймовірно, будуть передбачені законопроєктом 8263 «Про дерадянізацію порядку вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України», що зараз знаходиться на розгляді у Верховній Раді».

Такі зміни, на думку Віталія Безгіна, ймовірні не раніше, ніж за півроку після повного завершення бойових дій на території України, коли максимально мінімізуються міграційні процеси населення і стане зрозумілим, які населені пункти можливо буде відновити.

Народний депутат України також висловив сумнів щодо законодавчого закріплення можливості переходу окремих населених пунктів від однієї громади до іншої. «Навіть складно уявити таку процедуру, оскільки незрозуміло, хто матиме повноваження ініціювати такий перехід і головне – наскільки негативні наслідки це може мати для вже сформованих громад», – пояснив Віталій Безгін.

Два дні навчання пролетіли миттєво. Було цікаво і пізнавально, корисно і конструктивно. Ми, журналісти з восьми областей України, у коротких перервах ділилися досвідом роботи під час війни і розуміли, що всі ми об’єднані очікуванням перемоги і бажанням зробити все залежне від засобів масової інформації, щоб її наблизити.

Ірина ВОРОНКІНА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *