Середа, 7 Червня, 2023
Головна > ГАЗЕТА > ПРАВО ЗНАТИ > Нарахування та сплата податку на нерухомість у 2021 році

Нарахування та сплата податку на нерухомість у 2021 році

Підпунктом 266.5.1 ПКУ передбачено, що ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 м бази оподаткування. Найцікавіші запитання та відповіді на них надаємо увазі читачів.

► Як нараховується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки фізичним особам?
Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
У 2021 році податок на нерухоме майно нараховується фізичним особам – власникам об’єктів нерухомості (будинків, квартир тощо) за 2020 рік виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року – 4723,00 гривень.

► Чи будуть звільнені пенсіонери від сплати податку на нерухомість?
Ні, таке звільнення не діє на пенсіонерів.

► Чи змінено понаднормові метри для сплати за нерухомість?
Ні, база оподаткування об’єкта житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується у 60 кв.м для квартири/квартир незалежно від їх кількості та 120 кв. м для будинку/будинків також незалежно від їх кількості. Для різних типів нерухомості, а також їх часток норма складає 180 кв. м. Пільги з податку для фізосіб не застосовуватимуться до об’єктів оподаткування, якщо їхня площа перевищує п’ятикратний розмір неоподаткованої площі: для квартири – 300 кв. м., для житлового будинку – 600 кв. м, для різних типів об’єктів житлової нерухомості – 900 кв. м. Також пільги не нараховуватимуться на нерухомість, яку власники здають в оренду, лізинг, позичку чи використовують для бізнесу. Так, на пільги не мають права фізособи-підприємці, які зазначили своє житло як податкову адресу та працюють у власній квартирі чи будинку.

► Чи нараховується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, неповнолітнім особам?
За неповнолітніх дітей – власників нерухомості податок сплачують батьки/опікуни.

► Чи передбачено законодавством звільнення від сплати податку у зв’язку поширеннням коронавірусної хвороби (COVID-19)?
Законом України від 30.03.2020р. №540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» визначено, що об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті 266 Податкового кодексу України в період з 1 по 31 березня 2020 року.
Отже, у цьому році обчислення сум податку за звітний 2020 рік з об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється податковим органом за винятком періоду з 1 по 31 березня 2020 року.

► Який механізм визначення платника податку за нерухомість, якщо вона знаходиться у спільній власності?
Якщо об’єкт нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна особа за належну їй частку.
Якщо об’єкт нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є один з власників, визначений за згодою, якщо інше не встановлено судом. У разі, якщо нерухомість знаходиться у спільній сумісній власності і поділена в натурі, платником податку є кожна з осіб за належну їй частку.
► Як діяти громадянину, у якого є невідповідність податкової адреси?
Якщо платник податку не отримав повідомлення-рішення через невідповідність податкової адреси із фактичним місцем проживання, він має звернутися до податкового органу за місцем реєстрації для сплати податку.

► Сплата та яка відповідальність для власника нерухомості?
Обов’язок щодо сплати податку виникає у фізичних осіб протягом 60 календарних днів з моменту вручення відповідного повідомлення.
У випадку, якщо контролюючий орган не надіслав податкове повідомлення-рішення у визначений строк, платники податку звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання відповідно до підпункту 266.10.2 п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України.
Проте, у випадку прострочення сплати узгодженого податкового зобов’язання, передбачена відповідальність:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *