Середа, 18 Травня, 2022
Головна > ГАЗЕТА > ПРАВО ЗНАТИ > Як укласти договір довічного утримання? Який стаж потрібен, щоб отримати пенсію по інвалідності?

Як укласти договір довічного утримання? Який стаж потрібен, щоб отримати пенсію по інвалідності?

Я хочу зі своєю племінницею укласти договір довічного утримання. Яке майно я можу передати, чи обов’язкова реєстрація цього документу у нотаріуса та до якого моменту за мною зберігається право на житло?
Таміла Г. м. Лозова

За договором довічного утримання можна передати наступне майно:

  1. Житловий будинок або його частину.
  2. Квартиру або її частину.
  3. Інше нерухоме майно (гараж, дача, земельна ділянка, садовий будинок тощо).

Рухоме майно, що має значну цінність (його вартість не визначена за законом, тому це може бути автомобіль, коштовності тощо).

Договір довічного утримання (догляду) укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Якщо предметом договору є нерухомість, то такий договір підлягає обов’язковій державній реєстрації. Відповідно до ст. 749 ЦК України, з урахуванням ч. 4 с. 334 ЦК України, право власності на житло переходить від відчужувача до набувача в момент державної реєстрації договору довічного утримання. З моменту державної реєстрації договору довічного утримання відчужувач (особа, яка потребує утримання) перестає бути власником будинку, квартири або іншої нерухомості. Отже, у разі укладення договору, відчужувач, тобто Ви, втрачаєте можливість розпоряджатись своїм житлом (продавати, дарувати т.п.), оскільки більше не є його власником. Стосовно того, чи втрачається Ваше право на користування та проживання в житловому приміщенні, яке передане за договором, залежить від умов самого договору.

Відповідно до ст. 750 ЦК України, набувач може бути зобов’язаний забезпечити відчужувача або третю особу житлом у будинку (квартирі), який йому переданий за договором довічного утримання (догляду).
У цьому разі в договорі має бути конкретно визначена та частина помешкання, в якій відчужувач має право проживати. Тобто, для того, щоб Вам не втратити право на проживання у квартирі або будинку, який Вам належить, зобов’язання щодо забезпечення житлом з правом на проживання в ньому, слід чітко прописувати в умовах договору.

Я є інвалідом ІІ групи. Який стаж необхідний для призначення пенсії по інвалідності?
Олексій З. с.Катеринівка

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства за наявністю страхового стажу.

Зверніть увагу! Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Для того, щоб пенсія по інвалідності була призначена з дня встановлення цього факту, заяву на призначення пенсії слід надати до територіального управління Пенсійного фонду не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. Обов’язковою умовою для призначення таких пенсій за нормами Закону є наявність страхового стажу від 1 до 15 років залежно від віку людини з обмеженими фізичними можливостями та групи інвалідності. Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону, мають право на пенсію за наявності страхового стажу 15 років. У Вашому випадку для інвалідів II групи від 56 років до досягнення особою 59 років включно страховий стаж повинен складати 14 років.

У разі, якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія з цього приводу призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Додатково повідомляємо, пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.
Інвалідам, які досягли пенсійного віку, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих людей провадиться тільки за їхньою заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.

Нагадуємо, що за отриманням правової допомоги від держави ви можете звернутись до Первомайського місцевого центру за адресою: м. Лозова, вул. Свято-Миколаївська, 4 (готель «Лозова»), 3 поверх, каб. 28, 31, або зателефонувати за номером: 099-652-56-85, (05745) 2-71-03

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.