Вівторок, 6 Грудня, 2022
Головна > ГАЗЕТА > БЕСIДИ,ІНТЕРВ'Ю > «Омікрон» найважче переносять невакциновані люди старшого віку

«Омікрон» найважче переносять невакциновані люди старшого віку

Харківщина перебуває за крок до «червоної» зони карантину через захворюваність на COVID-19. В останні дні тижня в регіоні реєструють понад 1000 нових хворих, кількість госпіталізованих пацієнтів зростає: у лікарнях області зайнято 40,8 % місць виділених для хворих на коронавірус.
На 86% та 79% зайняті лікарні у Первомайську та Богодухові відповідно, на 73% зайнята лікарня у Валках. У Харкові зайнято 43,1 % ліжок. Більше ніж 90% з усіх госпіталізованих не вакциновані.
Про те, кому найбільш загрожує новий штам вірусу «Омікрон», яка ситуація із захворюваності в громаді та який найефективніший спосіб побороти цю недугу, – розповіла Лариса Полікова, головна лікарка Близнюківської центральної районної лікарні.

 • Пані Ларисо, яка наразі ситуація із захворюваністю та темпами вакцинації в Близнюківській громаді?
 • За станом на 7 лютого, в Близнюківській громаді хворіють на COVID-19 25 людей, які знаходяться на амбулаторному лікуванні вдома, 23 госпіталізовано. За останній тиждень зафіксовано 18 випадків коронавірусної хвороби і, вважаю, цифри будуть зростати.
  Усього щепилися від COVID-19 – 11295 людей. Повний курс щеплення отримали 6763 особи, тобто 43% населення, яким дозволено отримувати щеплення від COVID-19 (особи від 12 років і старші).
 • Що спричиняє такий швидкий ріст захворюваності?
 • Через те що віруси мутують та з’являються нові штами, наш організм не має належного захисту. Відповідно, громадяни швидше та більше хворіють. По-друге, люди нехтують правилами безпеки щодо власного захисту: не одягають маски в людних місцях, не дезінфікують руки, не дотримують правил дистанціювання. А це все є поштовхом до швидкого зараження.
 • Чи такий страшний «Омікрон», як його малюють?
 • Згідно з результатами наукових досліджень ВООЗ, цей мутований варіант сильніше вражає організм людини, ризики ускладнень і смерті зростають. Більшість інфікованих ним – невакциновані. Новий штам має менший інкубаційний період, що в середньому триває три доби. Але ризик повторного зараження «Омікроном» вп’ятеро вищий, ніж у «Дельти». Також відбувається зсув захворюваності на штам «Омікрон» у більш молоду вікову групу. Якщо середній вік пацієнтів, хворих на штам «Дельта» був 38 років, то на «Омікрон» – 30 років. Також ми почали реєструвати «Омікрон» у дітей шкільного віку. За минулий тиждень з 18 захворілих – двоє дітей. Але найважче хворіють, потрапляють до реанімації та помирають від цієї хвороби літні люди, які невакциновані. За даними Міністерства охорони здоров’я, 8 із 10 людей, які померли від ковіду в Україні, старші 60 років. Коронавірусна хвороба така страшна не через вік, а тому що літні люди часто мають «букет» хронічних захворювань. COVID-19 може призвести до загострення наявних захворювань та до появи нових.
 • Як уберегти себе від COVID-19, вакцини справді захищають?
 • Як я вже говорила, вакцинація наразі єдиний спосіб вберегти своє здоров’я, захистити себе від важкого перебігу, госпіталізації та смерті від COVID-19! Усі доступні в Україні вакцини — AstraZeneca, Comirnaty/Pfizer, CoronaVac/Sinovac, Moderna — практично повністю убезпечують від потрапляння до лікарні чи смерті. Навіть якщо вакцинована людина захворіє повторно, вона, найімовірніше, перенесе захворювання легко.
 • Противники вакцинації часто звертають увагу на те, що після щеплення людина все одно хворіє коронавірусом. Які є контраргументи в лікарів?
 • Так, є скептики, які кажуть не вакцинуватись, бо «вас там чіпують». Але коли медики наголошують на вакцинації, це не пропаганда, а єдиний спосіб отримати колективний імунітет від хвороби. Тобто вакцинація не означає, що вже ніхто ніколи не захворіє, але вилікуватись буде в рази легше. Найвищий захист мають ті, хто перехворів, а після цього зробив щеплення. Невакциновані люди, які перенесли хворобу, мають вдвічі більший ризик заразитися повторно. Згідно з інформацією ВООЗ, ймовірність повторної коронавірусної інфекції у невакцинованих людей, які перехворіли – в 5 разів вища, ніж у щеплених.
 • Чи можна довіряти вакцинам, які були розроблені так швидко? Адже вакцини від коронавірусу розробили в рекордні терміни.
 • Технології вироблення інактивованих вакцин, якою є, наприклад, вакцина СoronaVac від Sinovac Biotech, вже майже 70 років. Першу вакцину за цією технологією – від поліомієліту – розробили ще в 1955 році. Технологію виготовлення векторних вакцин (AstraZeneca, Johnson & Johnson) почали розробляти ще у 80-ті. У 2015 році було створено вакцину від лихоманки Ебола. Вакцини від Pfizer-BioNTech та Moderna – це перші вакцини на основі мРНК. Втім сам метод розроблявся з початку 90-х років для вакцини проти Еболи, потенційних вакцин проти раку. За останні 25 років було здійснено понад 500 досліджень цієї технології. Пандемія зачепила всі країни та всі сфери життя. Тому уряди країн, міжнародні фінансові організації та фармацевтичні компанії активізувалися та виділили мільярди доларів на розробку та дослідження наявних та нових протиковідних вакцин.
 • Чи безпечно вакцинуватися людям з хронічними захворюваннями?
 • Людям з бронхіальною астмою, серцево-судинними захворюваннями та діабетом вакцинація необхідна, оскільки вони ризикують важко захворіти на COVID-19 та отримати ускладнення. Це стосується й ішемічної хвороби, і серцевої недостатності, і вроджених вад серця. Адже організм таких людей більш вразливий до вірусу, і вони мають вищий ризик ускладнень і летальних випадків. Жодна з цих хвороб не є протипоказанням до щеплення, а навіть навпаки – є прямим показанням до нього. Люди з онкологією теж в групі ризику і можуть дуже важко перенести коронавірусну хворобу, тому їм обов’язково треба щепитися від ковіду. Щепитися від COVID-19 можна як в активній фазі онкологічного захворювання, так і тим, у кого ремісія. Тим пацієнтам, які проходять хіміотерапію, слід порадитися зі своїм лікарем, коли саме краще щепитися, щоб вакцинація дала оптимальний захист.
 • Нагадайте, які є загальні протипоказання щодо щеплення?
 • Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення є температура тіла вище 38°C та алергічні реакції на першу дозу цієї вакцини чи алергія на один із компонентів цього препарату. Такі випадки дуже рідкісні і зазвичай виникають в перші секунди чи хвилини після вакцинації. Саме тому медики просять зачекати 15-30 хвилин, щоб у разі потреби вам надали термінову допомогу. Якщо людина приймає препарати, що впливають на імунну систему, або просто боїться, що стан здоров’я може бути протипоказанням до вакцинації, то краще порадитися зі своїм лікарем.
 • Чи можна щеплюватись тим, у кого вдома хворий на ковід хтось із близьких?
 • У випадку, якщо людина була контактною, то вона має піти на карантин та зробити тест. Адже перебіг хвороби може бути безсимптомний. І у випадку негативного тесту після 7-10 днів карантину з чистим серцем можна піти та провакцинуватися.
 • Чи варто робити тест перед щепленням, щоб дізнатись, чи не хвора людина на ковід зараз, чи достатньо впевнитись, що немає симптомів?
 • Перед вакцинацією не потрібно робити плр-тест. Достатньо впевнитися в тому, що в людини немає наявних симптомів, та вона не контактувала з хворими на COVID-19.
 • Поясніть, навіщо потрібен так званий «бустер», яким чином він діє? Бустерна і додаткова доза – не одне й те ж, в чому різниця?
 • Додаткову дозу вакцини від COVID-19 вводять, щоб убезпечити людей, у яких через важкі хвороби дві дози вакцини могли не дати необхідного захисту. Це люди з ВІЛ-інфекцією, раком крові, після трансплантації органів, хіміотерапії, лікування великими дозами гормональних препаратів. Тож, якщо ви маєте одну з цих хвороб, то третю дозу вакцини можна отримати в період від 28 днів до 3 місяців після другого щеплення. Для цього варто звернутися до свого сімейного або профільного лікаря. А бустерну дозу антиковідної вакцини можуть отримати всі, у кого вже минуло пів року після другого щеплення. Це варто зробити, щоби убезпечити себе від наслідків ковіду, зокрема і нового штаму «Омікрон».
 • Якщо порівняти перебіг хвороби щепленої людини, зокрема і вже бустерною дозою, та нещепленої – в чому полягає ця різниця?
 • Вакцинація – це безпечний спосіб створити імунітет, а хвороба – ні. COVID-19, на відміну від вакцинації, здатний залишати після себе тривалі негативні наслідки для здоров’я, зокрема «постковідний синдром». А вакцинація – це перевірений та керований спосіб сформувати імунітет до коронавірусу без небезпеки для здоров’я. Базовий курс щеплення допоможе зберегти життя людини, а бустерна доза допомагає поновити ефективність вакцин проти COVID-19, симптоматичного захворювання на COVID-19, госпіталізації та смерті внаслідок цієї хвороби.
 • Які є вакцини в лікарні? Чи вистачає?
 • У нас наявні всі вакцини, які доступні та рекомендовані для використання в Україні, – це Comirnaty від Pfizer-BioNTech та СoronaVac.
 • Як записатись на вакцинацію?
 • Вакцинуватися проти COVID-19 можуть усі охочі, віком від 12 років в будь-якому зручному пункті щеплення, центрах масової вакцинації або за допомогою мобільних бригад. Якщо у людини є декларація із сімейним лікарем — внести дані про вакцинацію у систему буде легше і швидше. Втім, вакцинуватись можна і без декларації: потрібно обов’язково взяти з собою на щеплення паспорт, ідентифікаційний код та мобільний телефон. Наш пункт щеплення знаходиться за адресою (64801 смт. Близнюки, вул. Калинова,3). Якщо ви не можете пересуватися, але бажаєте вакцинуватись, ви маєте змогу викликати мобільну бригаду за телефоном: 057-545 -23-17, 096-857-89-87.
  Мобільні бригади працюють там, де доступ до стаціонарних пунктів щеплення утруднений або неможливий. Також вони вакцинують тих, хто за станом здоров’я не може самостійно пересуватися, організовані колективи з більш ніж 100 охочими вакцинуватися та окремі професійні групи, таких як медиків, освітян, соцпрацівників чи військових, працівників структур державної безпеки. Ще раз закликаю всіх жителів громади вакцинуватися і бути відповідальними не тільки за своє здоров’я, а й за здоров’я і життя всіх, хто вас оточує: близьких і рідних людей. Вакцинація – єдиний ефективний спосіб зберегти життя.

Коментар Геннадія Короля, голови Близнюківської селищної ради

 • Хочу звернутися до кожного, хто ще не вакцинувався чи вагається: зробіть це якнайшвидше. Так, справді, вакцинація не виключає того, що ви можете захворіти. Але вона захищає від важких ускладнень і смерті.
  Не будьте легковажними, подбайте про власне здоров’я і про здоров’я своїх рідних, адже це – найдорожче, що у нас є. Вакцинований – значить захищений!

Аліса ЗОТОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *