Субота, 1 Квітня, 2023
Головна > НОВИНИ > МЕДИЦИНА > Донорство крові – це врятовані життя

Донорство крові – це врятовані життя

Чому люди обирають шлях донорства, що необхідно, аби отримати звання Почесного чи Заслуженого донора та якими пільгами забезпечуються донори,  – дізнавались журналісти «Нового життя» ще в січні 2022 року.

14 червня відзначають Всесвітній день донора, то сьогодні, вже у воєнний час, хочеться згадати мирні часи.

У Близнюківській громаді проживають 209 донорів,  які за минулий рік здали понад 94 літрів крові. Серед них 17  мають звання Почесний донор України.  Так, Олександр Сосницький здавав кров 73 рази, а це приблизно 35 літрів.

Також на початку цього року отримала звання Почесного донора жителька селища Близнюки Оксана Грищук.

Вона розповідає: «Вперше я пішла здавати кров у 2007 році. Валентин Іванович Воронкін, який на той час очолював Близнюківську адміністрацію, повідомив про забір крові в районній лікарні, а мій начальник УСЗН Тетяна Георгіївна Лукаш, яка й сама була донором, надихнула власним прикладом. З того все і почалося. Чотири, а іноді п’ять разів на рік я здаю кров. Спочатку під час одного забору здавала по 400 міліграмів крові, пізніше – по 450, а зараз – 500: 450 міліграмів на плазму та 50 – на аналізи. У мене четверта група крові з позитивним резусом, то підходить людям з різними групами крові, що, маю надію, врятувало не одне людське життя. До слова, зараз нам, донорам, надходять смс-повідомлення на кшталт «Ваша кров врятувала життя. Дякуємо». Це дуже приємно, бо в черговий раз розумієш, наскільки важливу справу робиш. 

Для отримання звання Почесний донор України необхідно здати кров 40 разів,  а для Заслуженого – 100 доз. На моєму рахунку – сорок кровоздач, то планую здавати кров і надалі.  Приємно, що звання Почесний донор дає можливість користуватися пільгами – це відпустка в будь-який час за потребою та ще 10 відсотків додаткових до пенсії, але це не головне. Для мене важливо, що я допомагаю хворим.  То сьогодні я вдячна людям, які  у свій час спрямували мене на шлях донорства. Варто, мабуть, додати, що й почуваю я себе чудово. А коли затримується плановий забір крові, то вже відчуваю її надмірність в організмі (посміхається)».

Олена Шаповалова, медична сестра Близнюківської ЦРЛ, яка відповідає за донорство, розповідає: «Ми запрошуємо людей до здачі крові, бо це справа не тільки благородна, а й корисна для здоров’я. Адже регулярні кровоздачі сприяють врегулюванню кількості заліза, надлишок якого в крові не корисний для організму. Крім того, здаючи кров, донор запускає програму омолодження організму, відтак чоловіки рідше страждають на серцево-судинні захворювання, а жінки відсувають на декілька років початок менопаузи. У донорів за рахунок оновлення крові набагато стійкіше функціонує імунна система, то вони живуть в середньому на кілька років довше своїх ровесників. Це зумовлено ще й емоційною складовою, бо люди розуміють, що дарувати набагато приємніше, ніж отримувати, а дарувати кров означає – дарувати життя. Хочу наголосити, що донорство крові або її компонентів є нескладною медичною процедурою, яка виконується в Україні на сучасному обладнанні, надає можливість донорам пройти медичне та лабораторне обстеження, отримати пільги тощо».

Сьогодні у Близнюківській ЦРЛ забір крові не проводиться, бо немає такої можливості. Втім, військові реалії сьогодення наклали відбиток на усі сфери нашого життя. Під час активних бойових дій внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну питання донорства крові та її компонентів стає ще актуальнішим.

То що важливо знати донорам – як потенційним, так і регулярним , які хочуть допомогти і добралися до найближчого пункту кровоздачі,  – в запитаннях та відповідях.

Як стати донором?

Багато хто зараз переймається тим, що недостатньо робить для наближення Перемоги. Долучитись до донорського руху – це шанс реально допомогти й врятувати три життя однією донацією.

Це можна зробити, якщо:

  • ви повнолітня людина;
  • ваша вага складає більш як 50 кг;
  • у вас відсутні абсолютні або тимчасові обмеження щодо донорства.

Здоровий спосіб життя і режим харчування напередодні донації відтепер мають стати вашими супутниками.

Будьте уважними та відповідальними! Війна не змінила вимоги до донорів, тому навіть в умовах підвищеної потреби у донорській крові та її компонентах центри крові не прийматимуть донорів, що не відповідають вимогам.

Реєстрація та резерв донорів

Якщо ви вирішили стати донором крові та/або компонентів чи вже є ним, в цей складний час потрібно діяти радше виважено, аніж рішуче. З метою оптимізації навантаження на центри крові було створено резерв донорів, який дозволяє спланувати прийом донорів в залежності від чинних потреб. Перебуваючи в резерві, ви не створюєте ажіотаж, адже спокійно перебуваєте в режимі очікування того моменту, коли виникне нагальна потреба у крові вашої групи.

Пункти прийому крові в Харківскій області

 КНП Обласний центр служби крові  +38095 570-47-66  понеділок- п’ятниця з 08-00 до 15-00, субота — з 08-00 до 13-00

КНП «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім.проф.О.І.Мещанінова» ХМР понеділок- п’ятниця з 8-00 до 12-00

ДУ «Інститут загальної і невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева НАМН України»
+380501497195 , +380686597967
  понеділок- п’ятниця з 8-00 до 12-00

КНП «Міська багатопрофільна лікарня №18» ХМР +380679824654  понеділок- п’ятниця з 8-00 до 12-00

КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №25» ХМР +38057 725 09 69

КНП «Зміївська центральна районна лікарня» ЗРХО +38099 649-53-42

КНП «Красноградська центральна районна лікарня» +38099 563-95-03

КНП «Лозівське територіальне медичне об`єднання» +38066 204-12-70+38095 444-09-66  щочетверга

КНП «Первомайська центральна районна лікарня» +38093 030-18-60+38066 160-40-04  щочетверга

КНП «Чугуївська центральна районна лікарня ім.М.І.Кононенка»ЧРРХО +38066 994-30-52

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *