Четвер, 23 Березня, 2023
Головна > НОВИНИ > МЕДИЦИНА > Здавайте кров – нехай у всьому світі пульсує життя!

Здавайте кров – нехай у всьому світі пульсує життя!

Щороку 14 червня, згідно з рішенням 58-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, відзначається День донора крові.
Про те, навіщо потрібно здавати кров, як це впливає на стан здоров’я людини, та про донорів Близнюківщини розповідає начальник Служби гемотрансфузіології нашої громади
ОЛЕКСАНДР ГРИГОРОВИЧ ІВАШИНА.

– Олександре Григоровичу, розкажіть, будь ласка, детально, навіщо потрібно здавати кров, де вона використовується і чому бути донором – це не тільки почесно, а й корисно для здоров’я.

– Почну з того, що кампанія з нагоди Всесвітнього дня донора в цьому році присвячена темі «Кров об’єднує всіх нас» та проходить під гаслом «Здавайте кров – нехай у світі пульсує життя». Статистичні дані свідчать, що кожна четверта людина у світі протягом життя потребує донорської крові чи компонентів та препаратів з неї. Переливання крові щорічно сприяє порятунку мільйонів людських життів. Завдяки цій дії можна продовжити й зробити більш якісним життя пацієнтів, що страждають від загрозливих для життя станів, а також підтримувати складні медичні та хірургічні втручання.
Переливання компонентів та препаратів крові необхідне також для збереження здоров’я матері і дитини та під час антропогенних і стихійних лих.
А донором може стати будь-яка здорова людина віком від 18 років за умови, що вона не має протипоказань для здачі крові.
За дослідженнями вчених, здавання крові навіть корисне, тому що стимулює роботу ендокринної та імунної систем організму. Медики давно помітили, що люди, які регулярно здають кров, не хворіють на грип та застуду, рідше страждають онко- та серцево-судинними захворюваннями, а також психічними розладами.
Також донорська кров заготовлюється винятково одноразовими системами. Вона обов’язково обстежується на гепатити «В» і «С», сифіліс, ВІЛ-інфекцію. Тому, здавши кров, можна не тільки допомогти хворим, а й безоплатно обстежитись на вище зазначені інфекції.

– Які служби по забору крові функціонують зараз на Харківщині?

– У Харківському регіоні функціонують такі слукжби: обласний Центр служби крові (ОЦСК), дванадцять відділень трансфузіології: шість – в районах області та шість – в м. Харків, два із яких підпорядковані Національній академії медичних наук України, один – Міністерству інфраструктури України.
Хочу зазначити, що задля забезпечення населення інфекційно безпечними компонентами, перевага надається донорству та заготівлі крові або її компонентів від активних кадрових донорів. Серед жителів Близнюківщини таких нараховується 48 осіб.

– З якою періодичністю проходить забір крові у Близнюківській центральній лікарні?

– Згідно з планом обласного Центру служби крові (ОЦСК) м.Харкова, за минулий рік у Близнюківському районі було чотири виїзди бригад, де на базі КП «Близнюківська ЦРЛ» брало участь 172 донори.
У цьому році було два виїзди бригад ОЦСК, де вже 89 донорів здали кров.
Це дозволило Близнюківщині входити до п’ятірки кращих районів області.

– Які пільги мають донори?

– Донори, які безоплатно здали 40 максимально допустимих разових доз крові або 60 максимально допустимих разових доз плазми, отримують звання «Почесний донор України», їм видається відповідне посвідчення та нагрудний знак «Почесний донор України».
Донори, які безоплатно здали кров або її компоненти 100 разів і більше, відзначаються державними нагородами.
Статус «Почесний донор України» у Харківській області за часи незалежності отримали 3447 осіб, з яких – 39 у 2021 році.
Почесні донори України мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Наразі ця надбавка становить 218,90 грн.

– Чи є серед жителів нашої громади люди, які носять ці почесні звання?

– Так, статус «Почесний донор України» мають 17 осіб. З них найбільш активні Кривонос Володимир Іванович, Цапенко Сергій Анатолійович та Грицай Сергій Миколайович, а серед лікарів та працюючих нашої лікарні – це Сосницький Олександр Олександрович та Харченко Ігор Володимирович. Ще дані трьох осіб, яким планується присвоєння звання «Почесний донор України», знаходяться на розгляді у Харківському ОЦСК.

– Хто, окрім Вас, опікується Службою гемотрансфузіології нашої громади?

– Моєю головною помічницею є медична сестра Шаповалова Олена Сергіївна. Це досвідчена та фахова медсестра з досить великим досвідом роботи. Її медичний стаж 20 років. Користуючись нагодою, хочу сказати, що ми висловлюємо подяку людям, які добровільно і безоплатно здають кров, необхідну для порятунку людського життя, і підвищуємо обізнаність про необхідність регулярного донорства крові для того, щоб забезпечити всім особам своєчасний доступ до безпечних та якісних продуктів донорської крові.

Дякую за вичерпні відповіді, приєднуюся до слів подяки на адресу всім донорам України та від імені колективу газети «Нове життя» вітаю з професійним святом – Днем медичного працівника.

Ірина Воронкіна


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *