Четвер, 23 Березня, 2023
Головна > ГАЗЕТА > КОРИСНІ ПОРАДИ > Пам’ятайте: дармовий сир лише в мишоловці або Як не потрапити на гачок шахраїв

Пам’ятайте: дармовий сир лише в мишоловці або Як не потрапити на гачок шахраїв

До редакції газети «Нове життя» зранку завітала Ніна Володимирівна Гололобова з Близнюків. Жінку з першого вересня атакують телефонні шахраї, закидаючи на її номер різноманітні пропозиції, акції та запрошуючи пройти за тими чи іншими посиланнями.

Знаючи про аферистів та можливі фейкові посилання, Ніна Володимирівна обачно поводиться з такими повідомленнями. І для того, щоб попередити та убезпечити земляків, прийшла до нас з повідомленням про такі кібер-напади.

Журналісти «Нового життя» підготували для вас, шановні читачі, декілька простих правил, запам’ятавши які ви будете в безпеці.

Пропущений виклик з підозрілого номера

Ви отримуєте пропущений виклик з номера, що не починається на телефонний код України +380. У іншому випадку вам можуть зателефонувати з номера, дуже схожого на номер офіційної організації: банку, державної установи чи гарячої лінії. Таким чином злочинці на іншому кінці дроту спонукають вас перетелефонувати та витратити кошти на дзвінок. Якщо ви не встоїте, скоріш за все у слухавці почуєте тишу, музику чи автовідповідач. Іноді шахраї роблять навіть так, що за виклик платить той, хто його прийняв.

Що робити?

Отримали виклик з підозрілого номера? Не поспішайте відповідати — спершу перевірте його в інтернеті. Якщо телефонують з-за кордону або ви просто не чекаєте на цей виклик, краще не брати слухавку. 

Банківська картка «заблокована»

Вам повідомляють про те, що ваша банківська картка заблокована, та просять перетелефонувати на вказаний номер для з’ясування подробиць. Іноді зловмисники самі телефонують з невідомого номера. Людина на іншому кінці дроту може назватися представником банку та під різними приводами розпитувати про дані вашої картки. 

Що робити?

Не називайте жодних даних і покладіть слухавку. Можете перетелефонувати в офіційний контакт-центр оператора або банку та повідомити про отриманий досвід — вони додадуть номер шахраїв у чорний список. 

Перевірка картки в банкоматі

Ви отримуєте SMS про банківську операцію, яку не здійснювали. У повідомленні є номер, на який вас просять зателефонувати. Окрім виманювання особистих даних, зловмисники також часто направляють своїх жертв до банкомата і просять виконати якісь дії — нібито задля перевірки. Насправді ж все це робиться лише для того, щоб вкрасти ваші кошти. 

Що робити?

Перше, що варто зробити у такій ситуації — негайно покласти слухавку. Можете перетелефонувати в офіційний контакт-центр оператора або банку.

Дзвінок від оператора

Вам телефонує представник вашого мобільного оператора або банку та під певним приводом просить набрати на телефоні комбінацію цифр і знаків. Майте на увазі: якщо ви виконаєте вказівки шахрая, то з вашого рахунку спишуться гроші.

Що робити?

Припиніть розмову та повідомте про неї офіційним представникам вашого оператора або банку.

Псевдоакції

Ви отримуєте повідомлення або телефонний дзвінок із подібною інформацією:

  • Надішліть SMS на короткий номер та отримайте подарунок.
  • Надішліть номер банківської картки та отримайте подарунок.
  • Зателефонуйте на номер та отримайте подарунок.
  • Зв’яжіться з нами та візьміть участь у розіграші.
  • Ви перемогли в акції, але для того, щоб отримати виграш, повинні на певний номер переказати кошти, надіслати повідомлення, або зателефонувати.

Що робити? 

Не поспішайте виконувати вказані в повідомленні  дії. Перевірити наявність акцій мобільних операторів або магазинів доволі просто. Необхідно лише зайти на офіційний сайт або зателефонувати на контактний номер оператора або магазину та уточнити всі деталі.

Оголошення

Цей вид шахрайства також набув певного поширення, дії відбуваються наступним чином: коли Ви щось втратили, загубили і даєте оголошення в газету або, можливо, розклеюєте їх в місті. Будьте пильні, тому що Вам можуть зателефонувати шахраї, у яких немає загубленої речі, але вони намагатимуться видурити у Вас гроші за повернення.

“Поверніть гроші!”

Приходить SMS, що повідомляє Вас про надходження коштів на мобільний рахунок, а через кілька секунд відбувається вхідний дзвінок. Голос повідомляє, що тільки що помилково переказав гроші не на той номер, і просить повернути їх за допомогою послуги “Мобільний переказ”. Фактично у Вас вимагають повернути гроші з вашого рахунку, який насправді не змінювався. Далеко не кожен стане відразу перевіряти свій баланс і дізнаватися чи справді він був поповнений.

Загублена SIM-ка

Шахраї через інтернет-магазин дізнаються номер банківської картки та мобільного телефона своєї майбутньої жертви. Роблять їй попередньо декілька дзвінків, а потім ідуть до оператора мобільного зв’язку та кажуть, що загубили телефон.

Відповідно, працівники мобільної компанії блокують SIM-карту: для цього потрібно назвати три останні номери, які дзвонили до абонента або до яких абонент дзвонив сам. Після блокування SIM-карти клієнтам видають той самий номер телефону. Після цього на активовану вже аферистами SIM-карту приходить код доступу до банківської карточки і лиходії знімають усі гроші.

SMS-прохання

“У мене проблеми, подзвони на такий-то номер, якщо ніхто не відповість, кинь на нього ХХ грн і знову подзвони”. Часом просто приходить повідомлення “Я в лікарні, кинь гроші на номер – потім передзвоню”. Не варто відразу кидатися поповнювати рахунок незнайомого номера – швидше за все, це випадок нахабного шахрайства.

Кілька порад, як вберегтися від шахраїв:

1. Ретельно перевіряйте інформацію, яку Вам повідомляють.

2. Обов’язково беріть “паузу” у розмові з потенційним шахраєм, якщо він повідомляє про те, що сталося щось погане з вашими рідними.

3. В жодному разі не панікуйте, зверніться до будь-кого з близьких за порадою або просто розкажіть про ситуацію, що сталася, оскільки, дуже часто, шахраї використовують різні психологічні техніки та прийоми для маніпуляції.

4. Не поспішайте виконувати вказівки незнайомих Вам людей.

5. У жодному разі не перераховуйте грошей на вказані ними рахунки.

6. Повідомляйте поліцію про усі випадки шахрайства.

7. Пам’ятайте, що дармовий сир тільки у мишоловці.

 Підготувала Наталія Ткаченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *