Понеділок, 20 Березня, 2023
Головна > ГАЗЕТА > БЕСIДИ,ІНТЕРВ'Ю > Перемогли тоді – переможемо і зараз!

Перемогли тоді – переможемо і зараз!

Сьогодні, 16 вересня,  наш край відзначає 79 років з дня визволення Близнюківщини від німецько-фашистських загарбників.

Біля Меморіалу Слави, що в Близнюках, та в усіх старостатах проводяться урочистості щодо вшанування героїчного подвигу визволителів, які здобули перемогу в Другій світовій війні.  І, аналізуючи події  тієї та нинішньої воєн і проводячи між ними часові паралелі – робимо висновки та хвилиною  мовчання вшановуємо пам’ять всіх визволителів.

Гортаючи сторінки історії, дізнаємось, що із перших днів війни з Німеччиною тисячі жителів Близнюківського району відправилися добровольцями на фронт, а всього за чотири роки німецько-радянської війни на фронт пішли понад 10 тисячі чоловіків і жінок, більше половини з яких загинули в боях за Батьківщину.

Близнюківський район був окупований військами гітлерівської коаліції в жовтні 1941 року. В роки війни лінія фронту шість разів перетинала Близнюківськую землю, а німецька окупація тривала 566 днів.

Німецькі окупанти піддали район нещадному руйнуванню, а його жителів — жорстокому поводженню. Людей піддавали тортурам або страчували при щонайменшій підозрі в опорі новому порядку. Тільки в Близнюках за час німецької окупації було розстріляно близько 100 чоловік.

Жителі району чинили активний опір окупантам. На Близнюківщині діяли підпільники та партизани, які завдавали німцям і їх прибічникам масу проблем. Підпільники здійснювали диверсії, збирали й передавали командуванню Червоної Армії та партизанам розвіддані про ворожі війська і техніку, зривали відправку хліба до Німеччини, забезпечували продовольством партизан.

Багато народних героїв не дожили до Перемоги й були закатовані окупантами. Серед них Гонтаренко М. О., Суліма Р. О., Складнева В. М., Трофименко Н. В., Іщенко Р. О., а також юні патріоти Юрій Старостін, Олексій Бельський і Василь Жук (піонерам-розвідникам Олексію та Василю було всього по 12 років).

Жителі Близнюківщини мужньо боролися проти ворога і на фронтах Другої Світової війни. 1660 воїнів повернулися з війни з бойовими нагородами.

За проявлений героїзм танкісту М. І. М’ясникову, льотчикам М. І. Сербененко і М. С. Горкунову, артилеристам В. М. Мовчанову та І. П. Петренко, піхотинцям П. Т. Ткаченко та І. А. Геращенко було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Пізніше цього високого звання був удостоєний ще один уродженець Близнюківської землі — Василь Петрович Колошенко. А артилеристи М. Т. Грабовський, М. І. Голубничий та М. А. Дураков стали повними кавалерами ордена Слави.

За даними військкоматів на фронтах Другої Світової війни загинуло 5221 близнюківцев. У районі є сім’ї, в які не повернулися після битв чотири, п’ять, шість, а то і семеро воюючих чоловіків. Так, у сім’ї Притул з села Садове загинуло четверо братів, п’ять рідних втратила сім’я Чуприн із Берестовської сільради, шестеро — сім’я Грищенків із Бурбулатівської сільради, семеро — сім’я Онишків із села Перша Софієвка. У боях із німецькими загарбниками за Близнюківський район склали голови майже чотири тисячі солдатів і офіцерів Червоної Армії.

У звільненні Близнюківщини брала участь 31 гвардійська Барвінківська окрема танкова бригада під командуванням генерал-майора Д. М. Бурдова. Бої за село та станцію Близнюки тривали цілу добу. Вранці 15 вересня 1943 року Близнюки були повністю звільнені від гітлерівців, а 16 вересня стала вільною вся територія Близнюківського району.

Перемогли тоді – переможемо і зараз!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *