Увечері 15 листопада після масованої атаки РФ по Україні польські ЗМІ повідомили, що у містечку Пшеводув у Грубешівському районі, розташованому в 5 кілометрах від кордону з Україною, стався вибух. Associated Press з посиланням на джерело в розвідці США повідомило, що російські ракети перетнули кордон Польщі. Згодом МЗС Польщі підтвердило, що ракета російського виробництва впала на території країни, убивши двох людей. Посла РФ викликали до міністерства.
Вибух стався близько 15:35 на території колишнього радгоспу. Вибух стався поблизу обладнання, на якому працівники підприємства зважують зерно. Жертвами стали працівник підприємства та один з фермерів. Обидва загинули на місці. Цегляна будівля, де знаходилися ваги, повністю зруйнована. Незадовго до вибуху над селом бачили в небі “дивний об’єкт, який швидко падав на землю”, пише видання з посиланням на свідків.
Реакція Польщі
У Польщі запровадили процедури з підвищення боєготовності окремих військових частин і служб. 16 листопада президент Польщі Дуда скликає засідання РНБО, повідомив голова його адміністрації Шрот. Також 16 листопада падіння ракети РФ на території Польщі обговорять в НАТО. Президент Польщі попередньо провів розмови з генсеком НАТО Столтенбергом, президентом США Байденом та президентом України Зеленським.
Дуда повідомив, що отримав гарантії безпеки від США та Британії після переговорів щодо влучання російської ракети по території Польщі.
“Джо Байден запевнив мене, що Сполучені Штати охороняють безпеку Республіки Польща та всього Альянсу… Ті самі слова, я почув прем’єр-міністра Сполученого Королівства Ріші Сунака. Ми діємо дуже спокійно, військові знаходяться в готовності, а союзницькі зобов’язання дотримуються”, — сказав він.
Водночас Дуда сказав, що “все вказує на те, що це була одинична подія, що не повториться”.

Прем’єр Польщі Матеуш Моравецький повідомив, що влада країни запросила міжнародних експертів для з’ясування обставин падіння ракети. Також він повідомив, що тривають переговори з союзниками НАТО та Україною.
“Ми повинні бути готові до інформаційних атак, це зброя, яку Росія використовує роками. Ми зараз також працюємо над тим, щоб встановити всі причини, які мали місце, і все, що відбувалося під час цього інциденту з міжнародними експертами, яких ми також запросили приєднатися до нас, і з нашими експертами, які вже кілька годин перебувають на місці події”, — додав він.
Моравецький додав, що влада Польщі ухвалила рішення про підвищення боєготовності окремих родів військ Збройних сил Польщі, “з особливим акцентом на моніторинг повітряного простору, і цей моніторинг повітряного простору відбувається і буде відбуватися в посиленому режимі разом з нашими союзниками”.
Польща є членом НАТО. Принцип колективної оборони посідає центральне місце у засновницькому договорі НАТО. За словами Моравецького, Польща зараз розглядає можливість застосувати Статтю 4 Вашингтонського договору. Вона передбачає, що будь-який член Альянсу може ініціювати консультації з іншими союзниками у разі виникнення загрози територіальній цілісності, політичній незалежності або безпеці будь-якої зі сторін.

За Статтею 5 договору, у разі, якщо будь-яка з держав – членів Альянсу стає жертвою збройного нападу, усі інші без винятку члени Альянсу вважатимуть цей акт насильства збройним нападам на них усіх і вживуть усіх заходів, які вважатимуть за доцільне, щоб допомогти члену Альянсу, який зазнав нападу.
Реакція світу
У Пентагоні знають про повідомлення, що нібито російські ракети впали на територію Польщі, однак наразі не мають жодної інформації, яка б підтверджувала такі повідомлення, заявив речник Патрік Райдер під час брифінгу.
“Я не хочу спекулювати, коли йдеться про наші зобов’язання щодо безпеки, але ми чітко дали зрозуміти, що захищатимемо кожен дюйм території НАТО”, — заявив Райдер.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що “стурбована повідомленнями про вибух у Польщі після масованого російського ракетного удару по українських містах”.
“Я висловлюю свої співчуття та моє найсильніше послання підтримки та солідарності з Польщею та нашими українськими друзями”, — додала вона.
Міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс заявив, що “злочинний російський режим” випустив проти України ракети, які “впали на територію НАТО в Польщі”. А прем’єр-міністр Латвії Криш’яніс Каріньш заявив, що вранці 16 листопада уряд проведе екстрене засідання з цього питання. МЗС Естонії висловило солідарність із Польщею та готовність “захищати кожен дюйм території НАТО”. Міністр оборони Чехії Яна Чернохова заявила, що Чехія “на боці польського союзника та України, яку сьогодні знову атакував терорист Путін”.
“Зараз ми оцінюємо удар російських ракет по території Польщі. Чи це була помилка, чи провокація, але це чергове загострення конфлікту з боку Росії, яке не повинно залишитися без відповіді”, — додала вона.
Генсек НАТО Столтенберг заявив, що Альянс вивчає ситуацію і встановлює всі факти.
Реакція Росії
У Міноборони РФ назвали повідомлення про падіння російської ракети “навмисною провокацією з метою ескалації обстановки”.
“Жодних ударів по цілях поблизу українсько-польського державного кордону російськими засобами ураження не було. Опубліковані гарячими слідами польськими ЗМІ з місця події в населеному пункті Пшеводув уламки не мають жодного відношення до російських засобів ураження”, — заявили в російському міністерстві.
Реакція України
Президент України Зеленський заявив, що сталося те, “про що ми давно попереджали”: “Бити ракетами по території НАТО. Це російський ракетний удар по колективній безпеці! Це дуже суттєва ескалація. Треба діяти”, — сказав Зеленський.
Росія просуває версію про те, що на території Польщі впала ракета української ППО, заявив глава МЗС України Дмитро Кулеба.
“Росія просуває конспірологічну теорію про те, що на поляків нібито впала ракета української ППО. Це не правда. Ніхто не повинен купуватись на російську пропаганду чи посилювати її повідомлення. Цей урок мав бути вивчений вже давно після падіння MH17”, — зазначив Кулеба.
Він також закликав світ надати Україні більше ППО, щоб перехоплювати російські ракети над територією, суміжною з НАТО.
Згодом Зеленський повідомив, що поговорив з президентом Польщі Анджеєм Дудою та зокрема висловив співчуття у зв’язку із загибеллю громадян Польщі від “російського ракетного терору”.
“Обмінялися наявною інформацією, з’ясовуємо всі факти. Україна, Польща, уся Європа та світ мають бути повністю захищеними від Росії – терориста”, — написав Зеленський у Twitter.
джерело: suspilne.media