П’ятниця, 27 Січня, 2023
Головна > ГАЗЕТА > БЕСIДИ,ІНТЕРВ'Ю > Святий Миколай та подарунки. Поради психолога

Святий Миколай та подарунки. Поради психолога


Новорічні свята наближаються, незважаючи на війну в нашій країні. Для дітей – це час для віри в диво, отримання подарунків.

Батьки готують сюрпризи своїй малечі. Для мене також постало питання, як краще привітати дитину зі святом.

Чи потрібно підтримувати віру дитини у чарівників?

У нашій країні традиційний, добрий та щирий чудесник – Святий Миколай. Проаналізувавши купу психологічної літератури, переглянувши відеоролики з цього питання, я так і не дійшла до конкретної поради.


Психологи вважають, що віра в Святого Миколая починається в дитини з 2 років, а в 6-7 з’являються сумніви та питання щодо його існування. Є батьки, хто «за» підтримку дитиною віри в добро, чарівність, казковість. Та є і такі, які з дитинства привчають малечу до реальності, правди, чесні перед маленькою особистістю, тому говорять, що подарунки від батьків, бабусь, дідусів, кумів та інших родичів.

Дитина отримує іграшки, солодощі, книжки, позитивні емоції та не обманута від кого подарунки.


Побуду трішки егоїсткою в своїх роздумах… Якщо організувати подарунки від якогось «чарівного дідуся», то вдячності батьки не отримають: за що бути вдячними, якщо вони не причетні до привітання… Хоча не виключаю того факту, що рідні намагалися порадувати своє чадо і витратили на подарунок немалі кошти.

Тобто, ми – мами й тата – працюємо на цього «чарівника», заробляємо йому авторитет, а в дійсності вся вдячність проходить повз нас… Якось не радує мене така перспектива…
Та все ж хочеться розвивати дитячу віру в диво, що допоможе у дорослому віці впоратися з переживаннями та важкими життєвими моментами.

Переконання, що існують дива, сприяє розвитку оптимізму та формує більш позитивні погляди в людини, покращує фантазію, творче мислення, символічне сприйняття світу, вчить добру, щирості.


Коли дитина пише листа Миколаю, батьки легко дізнаються про що вона мріє, який подарунок найбільш очікуваний. Та й дорослим зараз ефективно буде разом з дитиною доторкнутися до дива і хоч на коротку мить відволіктися від проблем. Процес написання листа, очікування свята створить в сім‘ї сприятливу емоційну атмосферу, що позитивно вплине на стосунки батьків з дітьми.


Такі «внутрішні гойдалки» привели мене до привітання, яке мені подобається. Чим і поділюся з вами!


Чарівнику бути! Хочеться, щоб казкове привітання все ж здійснилося. Подарункам у цій казці теж бути! Але… подарунки будуть невеличкі (солодощі, книжки, фрукти тощо). Під подушку, як і потребує традиція, можна покласти саме такі «приємності».

Головна мета – отримання дитиною радості від усього процесу! Є батьки, які вирішують ще й познайомити малят з чарівником (наприклад, запрошують додому на вітання або десь на святі підводять дітей до казкового представника).

Рекомендую все ж перед цим провести поетапну підготовку та заочне знайомство з білобородим дідусем, щоб уся привітальна ситуація не стала психотравмою чи стресом для дитинки. Почніть з казки про Новий рік, Різдво, про традиції, про подарунки, розкажіть все у доступній формі, згідно з віком, щоб малюк зрозумів чарівність моменту, подивіться на картинки в книжечках і не один вечір пробудьте у казковій атмосфері разом.

Розмалюйте картинку ялинки, сніговичка. Розмістіть прикрасу Святого Миколая так, щоб дитина бачила це зображення частіше. Ялинка з різнокольоровими кульками, гірлянди та інша новорічна атрибутика не тільки покращать настрій, а ще й повідомлятимуть про святковий зимовий період. Можна вивчити віршик чи пісеньку на свято (відповідно до віку). Таким чином, можна підготувати дитину і при знайомстві з чарівником не налякати її..

Татам та мамам головне правило – бути поруч з дитиною і в гарному настрої, у малюка від такого дійства вдвічі більше буде радості.
Сама нещодавно «грішила», але вчасно згадала: недопустимо говорити дитині, що вона матиме подарунок від вас або чарівника, коли буде гарно себе поводити. А якщо так тримати щодня дитину в напруженні – отримає подарунок чи ні – це називається ШАНТАЖ! Забудьте цю фразу! Уявіть, якщо вас на роботі начальник буде кожного дня «штрикати» такою фразою… Ви до Нового року і подарунків не захочете.

Така батьківська поведінка у майбутньому може призвести до проблем у спілкуванні з дитиною. Всі малюки чудові, зі світлою душею, і всі роблять помилки у стосунках з батьками, всі поводять себе на відмінно, і всі вередують, у всіх буває гарний настрій і поганий, вони такі ж, як і ми – дорослі.

Спробуйте знайти ресурс у тому, як ви вітаєте своїх сонечок, адже їх посмішки, їх здивовані і радісні очі точно зможуть вас надихнути на силу, додати терпіння, віри в краще майбутнє. У мене це точно спрацьовує!


Даруйте та отримуйте подарунки, вірте у світле та прекрасне, помічайте красу та цініть близьких вам людей, святкуйте Новий рік із надією на перемогу! Вітаю з прийдешніми святами всю вашу родину!


Атанасова Наталія, практичний психолог

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *