Субота, 1 Квітня, 2023
Головна > ГАЗЕТА > БЕСIДИ,ІНТЕРВ'Ю > Садові роботи в березні

Садові роботи в березні

САД

Обрізка саду

Якщо ви робите обрізку саду навесні, то відразу беріться за неї, адже потрібно обрізати дерева і чагарники поки вони знаходяться в стані спокою, і бруньки ще не почали набухати. Так рослина і переживе менший стрес, і головне — не витрачатиме сили на те, що ви потім все одно відріжете. У молодому саду обрізка — це правильне формування крони, а у дорослому — видалення сухих, підмерзлих, уражених хворобами чи шкідниками і, взагалі, зайвих, загущаючих або зростаючих «не туди» гілок.

Обрізати дерева потрібно правильно з технічної точки зору — не залишаючи пеньків, але й не зрізаючи занадто близько до стовбура. Після обрізки всі рани потрібно продезінфікувати. Адже і хвороби, і комахи-шкідники часто проникають в наші рослини саме через пошкодження.

Лікування дерев

Раз вже мова зайшла про рани, варто підлікувати і морозобоїни, розломи, місця, погризені зайцями і мишами, взагалі, всі сумні наслідки зими. Для цього рану зачищають гострим ножем до живої тканини, промивають фунгіцидом (мідний купорос 1-3%) і захищають від впливу зовнішнього середовища (дощів і бруду). Періодично обробку фунгіцидом повторюють.

Захист від морозобоїн

У деяких регіонах саме в березні виникає небезпека появи на штамбах і гілках, так званих, морозобоїн. З’являються вони, коли сонячний день змінюється морозною ніччю. Вдень кора розігрівається, а вночі сильно промерзає. Такі різкі перепади температур корисні для сталі, вона тільки міцніше стає, але не для дерев — їх кора лопається і з’являються глибокі рани, які називають «воротами для інфекцій та шкідників».

Щоб згладити різкі перепади температури, садівники білять штамби і товсті гілки, зменшуючи денний нагрів кори. Хоча можна користуватися сучасним нетканим матеріалом — агроволокном. Його нарізають на бинти і ними обмотують ті частини дерева, які потрапляють в зону ризику.

Захист хвойних рослин

У хвойних рослин, особливо молодих, в цей період схожа проблема, але механізм інший. При денному нагріванні сонцем, хвоя активно випаровує вологу, але через ще промерзлу кореневу систему рослина цю втрачену вологу компенсувати не може. Ось і висихає, буквально горить хвоя, і виявите ви це тільки в квітні-травні. Тому варто прикривати хвойні рослини від весняного «ласкавого» сонечка, або спробувати розбудити кореневу систему, проливаючи її теплою водою (+50 градусів) і посипаючи пристовбурові кола чорним матеріалом (торфом, золою, компостом, просто заготовленою землею).

Підготовка чагарників до вегетації

Якщо ви вкривали на зиму чагарники, то вже можна їх відкривати і теж обрізати. Адже, скажімо, смородина прокидається дуже рано, і її бажано різати, поки вона спить. В цей самий час можна її і розмножувати. Наріжте однорічні прирости, розділіть на живці з 2-3 бруньками і просто застроміть в землю, яка розтанула. Вважається, що це найкращий період для вкорінення. Хоча якщо чесно, смородина легко вкорінюється в будь-який період року, крім хіба що сильної спеки, і то…

Обприскування саду від хвороб та шкідників

Коли середньодобова температура повітря досягне +5 °С, настає найбільш прийнятний момент для першого весняного обприскування саду від хвороб та шкідників. Важливо не пропустити цей момент, адже деякі шкідники та хвороби починають активне життя при підвищенні температури вище +5 градусів. Почнуть розповзатися по саду, боротися буде складніше.

Що використовувати? Підійдуть ті ж міцні препарати, що і для осіннього викорінюючого обприскування, адже бруньки ще сплять, отже великі концентрації їм не зашкодять. Скажімо, перевірена роками 3% бордоська рідина або 5% розчин сечовини. До речі, ранньовесняна обробка сечовиною має приємні бонуси. Вона трохи гальмує розвиток рослини, а отже і термін цвітіння зсувається днів на 7-10 (це шанс пережити заморозки).

Наводимо лад на ділянці

Звичайно, після зими варто навести лад на ділянці. Прибрати все сміття принесене вітром або сусідськими собаками.  Всі рослинні залишки, якими прикривали або щедро мульчували пристовбурові кола, можна зібрати і відправити в компостну купу, а можна і неглибоко злегка прикопати на місці. Це поживності не додасть, але структуру ґрунту поліпшить.

Перекопуємо пристовбурові кола та підживлюємо ґрунт

Перекопувати пристовбурові кола, як тільки відтане земля, корисно. За зиму ґрунт злежався, ущільнився. Після перекопування і повітря, і весняні дощі будуть краще надходити до коріння рослин. Тільки робіть це акуратно, пам’ятайте, що біля штамбу коріння розташоване неглибоко, а на периферії глибше. Після такого перекопування можна внести весняні азотовмістні добрива, наприклад, аміачну селітру або сечовину, але, мабуть, краще комплексні, які містять весь необхідний набір макро- і мікроелементів.

Вносити потрібно, звичайно, відповідно до інструкції, не перевищуючи дози. А ось зменшити дозу добрив можна, розбивши, як би на два прийоми. Варто пам’ятати і про те, що таке раннє внесення добрив потрібно для гранульованих видів, яким потрібен час на розчинення в ґрунті. Їх діючі хімічні речовини будуть готові, якраз до початку вегетації рослини.

Правильно знімаємо укриття з винограду

Ті, хто займається вирощуванням винограду, точніше укривного винограду, знають, що березень — дуже тривожний місяць. Здається, вже потеплішало і виноград вже потрібно відкривати, щоб він не почав випрівати. Але сильні заморозки, і навіть повернення справжніх багатоденних морозів, здатні погубити бруньки, а отже залишити вас без врожаю. Тому, вирішивши відкрити виноград, не поспішайте підв’язувати його до шпалери.

Лежачи на землі, він і прокидатися буде довше, і вкрити його в разі різкого похолодання буде простіше. Коли лоза підсохне після розкриття, її обробляють проти різних грибкових захворювань і удобрюють комплексним азотовмісним добривом.

Укорінення живців винограду та інжиру

На початку березня можна ставити на укорінення заготовлені з осені живці. Деякі сорти легко вкорінюються і у воді, а деяким знадобиться ваша допомога. Скажімо, пухкий і вологий субстрат (сфагнум або кокосове волокно) та препарати для вкорінення.

Засіваємо міжряддя

Міжряддя в саду і на винограднику можна вже в березні засіяти сидератами. Підійдуть гірчиця, овес, фацелія та інші. Потім, не чекаючи цвітіння, зелену масу скошують або залишають як мульчу, або трохи закладають в землю. Це і живлення для рослин, і поліпшення структури ґрунту.

Прочісуємо газони

Газон слід акуратно, без сильного тиску прочесати віяловими граблями, видаляючи сміття, злежале листя і відмерлу траву. Таке прочісування вбереже ваш газон від випрівання і появи плям.

КВІТНИК

Роботи з декоративними кущами

З декоративними кущами роботи приблизно такі ж, як і з ягідними. Всі укривні види можна вже звільняти від укриттів (але тримайте агроволокно напоготові). Проведіть огляд і обрізку, видаляючи все поламане, підмерзле і зростаюче «не туди». Одночасно заготовлюйте живці. Багато декоративних чагарників ранньою весною розмножуються так само легко, як і смородина, наприклад: форзиція, бузок, деякі троянди, дейція, дівочий виноград, плющ та інші.

Дістаємо контейнерні декоративні культури

Якщо у вас в підвалі зимували контейнерні декоративні культури (гранат, гібіскус, гортензія), то в березні їх можна діставати на світ Божий. Вони вже досить відпочили і готові до вегетації. Звичайно, на вулицю їм ще рано, але підвіконня в будинку – саме те. А щоб трохи прискорити процес (адже так хочеться зелені і краси), варто їх полити теплою водою, якщо потрібно, слід пересадити в більший горщик з родючим ґрунтом.

Кімнатна посівна кампанія

Звичайно, в березні повним ходом йде кімнатна посівна кампанія. Це і овочеві однорічні культури: огірки (якщо у вас є теплиця, що обігрівається), баклажани, солодкий перець, помідори, петрушка (через розсаду зелень вийде раніше), різні види капусти, базилік та багато іншого. Це і квітучі однорічники: петунія, лобелія, сальвія, братки, чорнобривці, ехінацеї та інші. А хтось захоплюється вирощуванням з насіння багаторічних культур і навіть дерев та чагарників.

Підготувала Наталя Ткаченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *