Головна > ГАЗЕТА > КОРИСНІ ПОРАДИ > Портулак (в народі коврик) – лікар чи бур’ян?!

Портулак (в народі коврик) – лікар чи бур’ян?!

Часто в посишливе літо на грядках все більше території захоплює повзуча рослина з м’ясистими стеблами і листками – це і є портулак, який в народі називають “коврик”.

Адже якщо ви дозволите, вже за сезон він затягне город густим килимом. То треба боротися з цим бур’яном, чи має він корисні властивості? – розберемося разом.



У деяких країнах портулак вважають городньою культурою, і його вирощують саме через м’ясисте листя і молоді соковиті пагони. У листках рослини містяться каротиноїди, які здійснюють синтез вітаміну А в організмі людини. Часто можна почути, як цей вітамін називають «вітаміном краси», завдяки впливу на стан шкірного покриву, а також на зір. Людська потреба в вітаміні А становить 800 мікрограм на добу, а портулак містить 65 мікрограм на 100 грам. У листі портулаку міститься аскорбінова і нікотинова кислоти. Аскорбінова корисна для імунної системи, а нікотинова відповідає за регулювання всіх обмінних процесів в організмі людини, особливо ж корисна для ліпідного обміну.

Портулак допомагає при лікуванні багатьох захворювань: для відновлення рівня холестерину і глюкози, при нейродерміті і псоріазі волосистої частини голови, при запаленні сечостатевої системи, для нормалізації серцево-судинної діяльності, для стимуляції вироблення інсуліну і зниження рівня цукру в крові, при глистових інвазіях тканин м’язів, при кон’юнктивіті і запаленні ясен, при захворюваннях дихальних шляхів, астмі, при захворюваннях печінки і жовчнокам’яної хвороби, при укусах бджіл, для позбавлення від бородавок.

Цілющі властивості цієї рослини допомагають при лікуванні метеоризму, розладах працездатності нирок, захворюваннях сечостатевої системи, а також при порушенні сну. За рахунок властивості знижувати рівень цукру в крові портулак використовується в медицині для лікування хворих з легкою формою цукрового діабету.


Дієтологи рекомендують вживання цієї рослини бажаючим схуднути або зберегти свою звичну вагу через вміст у складі рослини легко засвоюваного білка, органічних кислот (щавлевої і нікотинової), вітамінного комплексу (С, В2 і РР), глікозидів, каротину, мінеральних солей і цілого списку мікроелементів.

Косметологи додають цей компонент до складу масок для гладенького ефекту, стимуляції загоєння фурункулів, видалення шрамів і пігментації. Сік бур’яну допомагає при запалитися укусах комах – комарів, бджіл, а також при укусах отруйних змій.

Ця рослина виявляє протизапальну, протисвербіжну, заспокійливу, протимікробну, протигрибкову, знеболювальну та омолоджуючу дію. Наявність цього компонента у складі косметичних засобів сприятливо впливає на подряпини і термічні пошкодження шкірного покриву, забезпечуючи зниження болю і ступеня вираженості запальних процесів, запобігаючи при цьому розвиток вторинної бактеріальної інфекції.

В кулінарії портулак теж широко застосовується, що дозволяє не тільки вживати нові смачні страви, але й покращувати цілісний стан здоров’я. В їжу використовують листя і верхні молоді частини пагонів, які зрізаються до початку цвітіння, бо після цвітіння листя грубіють і не підходять для вживання. Її їдять як в сирому, так і в стравах (вареним, тушкованим).

Портулак можна зустріти в вітамінних салатах і бутербродах. Він добре гармонує з першими стравами, овочевими салатами і пікантними соусами. Крім цього, рослину маринують і солять на період зимівлі.

Але “коврик” погано поєднується з картоплею, огірками або помідорами!

Зелень втамовує спрагу, підвищує апетит і життєвий тонус. Його також використовують як спецію і пряносмакову добавку в соуси і майонези. У Франції, Вірменії, Узбекистані та Кореї з портулаку в суміші з гостропряними травами готують вітамінні салати. Його солять, маринують, використовують як апетитну приправу до супів, м’ясних й рибних страв, а також до смаженої картоплі і пюре. Маринований портулак чудово поєднується з м’ясними та рибними стравами та огірками.

Для консервування портулаку його попередньо відварюють, а потім додають часник, оцет і сіль за загальною для всіх овочів технологією. Консервований портулак може бути самостійною стравою, але частіше використовується як хороший гарнір.

Нерідко свіжі молоді листочки і пагони цієї рослини настоюють на виноградному вині. Такий напій відрізняється прекрасним смаком і високими лікувальними властивостями.

Вживаючи портулак у звичайному раціоні по 100-200 грам кожен день, можна поліпшити стан шкіри, стабілізувати роботу серцево-судинної системи, отримати струнку фігуру, перестати страждати шлунково-кишковими захворюваннями, зміцнити хребет і кістки, поліпшити кровообіг, запобігти подальший розвиток очних захворювань.

Увага! При неправильному використанні та приготуванні портулак може нанести шкоду! Денна норма не повинна перевищувати 200 грам!

Вживання рослини під час вагітності і лактаційного періоду варто обмежити. Від даного продукту варто відмовитися зовсім при гіпертонії і брадикардії, також не можна його вживати при зниженому пульсі і сильному нервовому напруженні.

Вживаючи портулак в лікувальних цілях або у вигляді добавки в їжу слід враховувати, що він може стимулювати викид інсуліну і викликати явище гіпоглікемії. Через наявність в його складі щавлевої кислоти рослина може завдати шкоди організму при наявності сечокам’яної хвороби, подагри, артриту, суглобного ревматизму. Тому при захворюваннях нирок або будь-яких інших хворобах, пов’язаних з відкладенням солей, слід вживати зелень, яка містить щавлеву кислоту, тільки в свіжому вигляді.

Рецепти портулаку городнього в якості лікувального засобу
👉Для миття голови від лупи: знадобиться 10 грам висушеної сировини на 200 мл дистильованої води. Закип’ятити воду, залити суміш і залишити настоятися протягом години. Отриманий косметичний настій процідити і втирати в шкіру голови після кожного миття.

👉Для суглобів: 10 грам сухої трави прокип’ятити в 200 мл дистильованої води на маленькому вогні протягом 10 хвилин, настоювати упродовж 1,5 години. Приймати перед їдою, по 5 грам кожні 5 годин.

👉При запаленні суглобів: 10-15 грам свіжої подрібненої трави прокип’ятити протягом 10 хвилин в дистильованій воді, після початку кипіння, залишити настоятися на 2 години. Перед застосуванням процідити. Приймати по 10 грамів, не більше чотирьох прийомів на добу.

👉При імпотенції: 10 г висушеної сировини залити 200 мл окропу. Настоювати протягом години, потім процідити. Вживати внутрішньо по 10 грамів, не більше чотирьох прийомів за день.

Консервований портулак може бути самостійною стравою, але частіше використовується як хороший гарнір


👉Портулак консервований
Щільні стебла портулаку вимити, обшпарити окропом, укласти в банки і залити солоною водою з оцтом (1 чайна ложка оцту на 0,5 л води). Пастеризувати протягом 5-7 хвилин. Закрити можна поліетиленовими кришками – портулак під ними добре зберігається. До речі, зрілі пагони портулаку маринують разом з огірками, отримуючи дуже смачне овочеве асорті.

👉Паста для бутербродів з портулаком
150 грам портулаку (молода зелень), 100 грам густої сметани або вершкового масла, 100 грам плавленого сиру, трохи зелені (петрушка, кріп, цибуля) спеції – за смаком. Портулак залити окропом на 5 хвилин, воду злити, зелень обсушити, дрібно порубати разом з пряною зеленню, додати сметану або олію, натертий дрібно плавлений сир, ретельно перемішати, поставити в холодильник на годину.

👉Портулак городній з фаршем
2 пучки портулаку, 250 грам фаршу, 2 морквини, 3 стиглі помідори, 2 великі цибулини, оливкова олія, трохи м’яти сухої або свіжої, червоний крупно мелений перець.

👉Портулак замочити у воді. Цибулини дрібно нарізати й злегка обсмажити у оливковій олії. Додати тонко нарізану моркву і протушкувати. Через хвилин десять туди ж покласти фарш, а через деякий час і помідори. Поки все це разом тушиться, готуємо портулак: Промити портулак під проточною водою і гарненько обсушити. Видалити залишилися корінці і нарізати разом з гілочками величиною приблизно в 5 сантиметрів. Додаємо в каструлю сіль, трохи м’яти і червоного меленого перцю, зменшуємо вогонь до мінімуму і варимо хвилин 20 під закритою кришкою. Якщо рідини недостатньо, можна додати пів склянки води. Якщо ж рідини занадто багато – поварити все з відкритою кришкою, щоб дати можливість рідини трохи випаруватися. Подавати в гарячому вигляді.

👉Портулак городній з рисом
2 пучки портулаку, 2 цибулини, 2 морквини, 1 червоний болгарський перець, 1 столова ложка рису, 50 грам олії, трохи м’яти і червоного перцю. Портулак перебираємо і замочуємо у воді. Цибулю нарізаємо тонкими кільцями і обсмажуємо на олії. Зверху додаємо тонко нарізану моркву і подрібнений болгарський перець. Через кілька хвилин додаємо до них промитий рис. Портулак промити, нарізати, висушити і покласти в каструлю. Додати сіль, щільно накрити кришкою і на дуже маленькому вогні тушкувати до повної готовності рису. До столу це блюдо подається холодним і завжди разом з йогуртом.

Рецептів приготування цієї рослини безліч! То тричі подумайте перед тим, як знищувати надоїдливий “коврик ” на городі.

Підготувала Наталя ТКАЧЕНКО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *