Середа, 18 Травня, 2022
Головна > ГАЗЕТА > ПРАВО ЗНАТИ > Закриття шкіл на Харківщині

Закриття шкіл на Харківщині

Проблема закриття сільських шкіл торкнулася й інших громад Харківської області. Так, наприкінці квітня в Боровій місцеві депутати прийняли рішення про ліквідацію Вищесолоненської та Шийківської шкіл. Від вересня 2021 року ліквідують три навчальні заклади у Барвінківській громаді: Новомиколаївську, Богодарівську та Грушуваську гімназії. Через нестачу учнів та фінансів питання закриття шкіл назріло й у Савинській громаді – тут можуть закрити Вишнівську гімназію та Довгалівську філію Савинського ліцею.

Оптимізувати неефективну мережу закладів громад стимулює діючий на сьогодні в країні підхід до розподілу освітньої субвенції, з якої виплачується заробітна плата для вчителів. Як повідомили в Харківському регіональному офісі Програми U-LEAD, розподіл освітньої субвенції на 2021 рік показує, що державної виплати для зарплати педагогів у деяких громадах може не вистачити. «В основі розподілу враховується фактичний контингент школярів з урахуванням об’єктивних параметрів: густота учнів, відсоток населення, що проживає у сільській місцевості, а також чисельності та густоти людності», – повідомили в офісі.

Так, у 18 громадах області фактична наповненість класів перевищує розрахункову. Тому такі громади матимуть більші можливості виплат надбавок і матеріального заохочення педагогічним працівникам. Також вони мають більші шанси отримати на кінець року залишок вільних коштів, які громада зможе використати для модернізації та оновлення закладів освіти.

Для 32 громад Харківщини характерна відносна відповідність фактичної (реальної) наповненості класів розрахунковій, що має забезпечувати достатнє фінансування зарплат для педагогів. Однак фактична наповненість класів 6 громад є значно нижчою за розрахункову. Тому в них субвенція може не покрити суму, необхідну для сплати заробітної плати для педагогічних працівників. Це Кіндрашівська, Зміївська, Куп’янська, Нововодолазька, Сахновщинська та Лозівська громади. «Різниця в кількості ставок педагогічних працівників має покриватися за рахунок власних доходів місцевого бюджету, які, за інших обставин, могли б бути спрямовані на інші видатки, зокрема на інвестиції в розвиток громади», – додали в офісі. Експерти радять територіальним громадам провести ґрунтовний аналіз шкільної мережі та в літній період прийняти управлінські рішення щодо формування оптимальної роботи шкіл, яка буде якнайкраще забезпечувати освітні потреби учнів. До того ж громадам радять не закривати в селах початкову школу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.