Головна > ГАЗЕТА > БЕСIДИ,ІНТЕРВ'Ю > Патронатні родини. Як функціонують та як створити

Патронатні родини. Як функціонують та як створити

Сім’я – це батьки і діти. Здається, що це нероздільні поняття. Однак, на жаль, іноді буває інакше. Тоді на захист дітей стають відповідні служби. Сьогодні поговоримо з начальником служби у справах дітей Близнюківської селищної ради Аліною Бухвостовою щодо створення патронатних сімей.

 • Аліно Віталіївно, то хто такі патронатні вихователі?
 • Патронатні вихователі – унікальна для України професія, що з’явилася в рамках соціального експерименту, початого Партнерством «Кожній дитині» у 2009 році. Загалом, патронатний вихователь – особа, яка на професійній тимчасовій основі здійснює догляд, реабілітацію, виховання і розвиток дитини/дітей, влаштованої/них в її сім’ю.
 • Діти яких категорій можуть бути влаштовані під патронат?
 • До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які потрапили в складні життєві обставини, а саме: новонароджені, залишені в пологовому будинку чи іншому закладі охорони здоров`я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі, підкинуті, знайдені, безпритульні, з сімей, в яких існує загроза їхньому життю та здоров’ю, які зазнали насильства чи жорстокого поводження. А ще ті діти, чиї батьки або особи, які їх заміняють, померли чи безвісно відсутні, діти, переміщені із тимчасово окупованої території або району проведення бойових дій в зоні ООС.
  Буває й таке, що дітки, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них, тоді теж допомагають патронатні сім’ї.
  Хочу наголосити, що одночасно під патронат в одну сім’ю влаштовується виключно один випадок, тобто діти (незалежно від їх кількості), які є братами-сестрами, або до влаштування під патронат проживали в одній родині.
 • Діти якого віку можуть бути влаштовані під патронат?
 • До сім’ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років. А ось ті, які досягли 14 років, влаштовуються за їхньої власної згоди та згоди патронатних вихователів.
 • Хто може бути ініціатором влаштування дитини під патронат?
 • Ініціатором влаштування дитини під патронат можуть бути батьки чи один із батьків дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах; сама дитина; соціальний працівник, який супроводжує сім’ю, що опинилася в складних життєвих обставинах; працівник служби у справах дітей; вчитель, шкільний соціальний педагог чи психолог, лікар, дільничний міліціонер, інший фахівець соціальної сфери; будь-який громадянин чи установа, які виявили дитину в складних життєвих обставинах.
 • Який термін перебування дитини в патронаті?
 • Оптимальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на її стан та не повинен перевищувати трьох місяців. В особливих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за шість місяців.
 • Хто може стати патронатним вихователем?
 • Це можуть бути люди, які мають власне житло та добровільного помічника – часто це хтось із подружжя, старша дитина чи родич, які фактично проживають з кандидатами. До цього, патронатні вихователі не повинні мати судимості, а стан їхнього здоров’я дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей. Треба зібрати та надати нашій службі відповідний пакет документів, необхідний для кандидатів у патронатні вихователі, та пройшовши навчання, отримали довідку та рекомендації за результатами навчання за тренінговою Програмою підготовки сімей-кандидатів у патронатні вихователі.
 • Які основні завдання патронатних вихователів?
 • Завдань чимало. Це забезпечення догляду, виховання, збереження життя та здоров’я дитини в період її перебування в патронатній сім’ї; соціально-педагогічна підтримка та сприяння медичній, психологічній і соціальній реабілітації дитини; створення умов для підтримки контактів дитини з її біологічними батьками, родичами, окрім випадків, коли це може завдати шкоди життю і здоров’ю дитини; підготовка дитини до повернення в біологічну сім’ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.
 • Які права мають патронатні вихователі?
 • Право брати участь в розробці договору про влаштування дитини у свою сім’ю та індивідуального плану її захисту; отримувати інформацію про стан здоров’я, психічний та фізичний розвиток дитини, яка влаштовується у сім’ю; визначати форми і методи виховання і розвитку дитини в межах повноважень, визначених договором про влаштування; отримувати допомогу та консультації щодо догляду, виховання та розвитку дитини; на супервізію та професійну підтримку.
  Патронатні вихователі можуть представляти інтереси дитини у відповідних установах та організаціях в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини; звертатися до відповідних органів щодо вирішення питань, пов’язаних із забезпеченням прав дитини, функціонування сім’ї; відпочивати у місці й у період оздоровлення влаштованих і біологічних дітей. А також отримувати пільги, передбачені чинним законодавством.
За даними Мінсоцполітики, наразі в Україні налічується 220 сімей патронатних вихователів. З початку року понад 1 000 дітей отримали послуги патронату, з них близько 44 % повернулося до рідних сімей, 48 % влаштовано до закладів сімейних форм виховання, лише 8 % – до інституційних закладів.
Харківщина має найбільшу кількість патронатних сімей в Україні. У 24 сім’ях патронатних вихователів у регіоні перебували 142 дитини. 53 з них було повернуто до біологічних родин, 45 дітей отримали статус та влаштовані до сімейних форм виховання. Інші продовжують перебувати в патронатних сім’ях
 • В такому разі поговоримо і про обов’язки патронатних вихователів.
 • Серед обов’язків персональна відповідальність за життя та збереження здоров’я дитини, тимчасово влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, її фізичний та психічний стан. Також необхідно дотримуватися конфіденційності інформації про дитину та її біологічних батьків, що може завдати шкоди дитині та її сім’ї.
 • Яку підтримку будуть отримувати патронатні вихователі?
 • Патронатні вихователі отримують оплату (грошову винагороду) за надання послуг та кошти на утримання дітей відповідно до їхнього віку та кількості.
 • Чи є патронатні вихователі у Близнюківській громаді?
 • Так. Наразі працює два патронатних вихователі – це Вікторія Білюченко з помічником Олександром Гармашем та Катерина Кунічкіна з помічником Вадимом Щигловим. Також вже готова до роботи, бо пройшла необхідне навчання і отримала дозвіл, Лариса Головаш. Її помічником буде Михайло Головаш. В родинах патронатних вихователів наразі знаходяться по дві дитини, які забезпечені всім необхідним, а ще – батьківською турботою.
 • Тобто, після закінчення відведеного законом часу перебування, діти повернуться до біологічних батьків?
 • В даних випадках тривають судові процеси. Після винесення рішення суду діти будуть влаштовані в сімейні форми виховання або ж, якщо батьки не будуть позбавлені батьківських прав та зможуть самостійно забезпечити дітям необхідні нормальні умови проживання, повернуться додому.
  Наразі до нашої служби ходить мама дітей, які знаходяться під наглядом патронатних вихователів, з проханням віддати їй дітей на виховання. Але повернути малечу (хлопчик – 2,5 років, дівчинка 1,8 років) їй поки що не можна.
  Молода жінка три місяці тому народила третю дитину. Зараз немовля знаходиться на лікуванні, а забезпечити всім трьом дітям належний догляд та умови проживання безробітна мама, на жаль, не має змоги. І справа не стільки у фінансовій спроможності, а в тому, чи намагається людина знайти вихід із ситуації, в яку потрапила, чи шукає вона роботу, чи навела порядок в оселі тощо?
  В даному випадку наша служба не вбачає можливості повернути дітей біологічній мамі, але остаточне рішення буде винесене апеляційним судом.
 • Дякую за розмову. Можливо, Ви хочете ще щось додати?
 • Користуючись нагодою, хочу сказати, що Близнюківська селищна рада запрошує до співпраці усі небайдужі родини, що готові поділитися сімейним теплом з дітьми, які мають ризик залишитися без батьківського піклування та потребують тимчасової підтримки.

Записала
Ірина ВОРОНКІНА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.