Понеділок, 5 Червня, 2023
Головна > НОВИНИ > КРАЇНА > Воєнний стан в Україні

Воєнний стан в Україні

В Україні після нападу Росії та обстрілів усіх регіонів ввели воєнний стан.

Зранку президент Росії оголосив про початок операції проти України.

З 5 ранку почались обстріли стратегічних об’єктів практично в усіх регіонах України.

Також відбулась атака на підрозділи прикордонників по всій ліній кордону з Росією та Білоруссю.

Раніше Росія визнала незалежність “ДНР” і “ЛНР” і оголосила, що направить туди війська для “підтримання миру”. 23 лютого лідери бойовиків попросили Путіна про допомогу.

Росія визнає кордони бойовиків у межах цілих Луганської і Донецької областей, а тому можна очікувати спроби Росії захопити території, які контролює Україна.

Влада військових
Головні зміни стосуються повноважень військового командування. Тепер законом прямо визначається, що військове командування видає обов’язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Відповідно, саме військові – Головнокомандувач ЗСУ, командувач ОС, командири формувань і з’єднань – зможуть контролювати виконання обмежень, які прописані в президентському указі про воєнний стан. Це вони зможуть робити в співпраці з військовими адміністраціями, якщо такі будуть створені.

В кінці минулого року Кабінет міністрів ухвалив цілу низку постанов, що деталізують порядок запровадження цих обмежень.

Тепер в разі запровадження воєнного стану військове керівництво зможе, наприклад, вводити особливий режим роботи об’єктів державного значення і об’єктів життєдіяльність населення (школи, медзаклади, котельні тощо), вводити трудову повинність для громадян і примусово відчужувати їхнє майно для потреб оборони.

Силовики зможуть за наказом коменданта певної території безперешкодно перевіряти громадян та проводити обшуки в їхніх помешканнях і транспортних засобах.

Крім того, можуть запровадити комендантську годину і заборонити торгівлю алкогольними напоями. Військове керівництво має повноваження також заборонити виїзд громадян з певної території, або навпаки, оголосити їх евакуацію.

Воєнний стан передбачає можливість обмежити користування мобільним зв’язком і передачу інформації через комп’ютерні мережі. Якщо громадяни або організації будуть цю вимогу порушувати, то силовики зможуть забрати їхню техніку.

Громадян “держави-агресора”, якою, в українському законодавстві визнано Росію, українські правоохоронці зможуть інтернувати, тобто примусово переселити.

Водночас воєнний стан не може бути причиною обмеження діяльності судів і органів правосуддя. Це одна з новацій, яка запрацювала з цього року.

Як і раніше, закон передбачає можливість мобілізації громадян. Організаційні питання призову будуть покладені на військові адміністрації.

Конкретний перелік обмежень зазначений в указі президента про запровадження воєнного стану і затверджений парламентом.

На сьогодні президент зупинив дію таких статей Конституції:

 • Стаття 30. Кожному гарантується недоторканність житла.
 • Стаття 31. Кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції.
 • Стаття 32. Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя.

Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди.

 • Стаття 33. Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України.
 • Стаття 34. Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.
 • Стаття 38. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
 • Стаття 39. Громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
 • Стаття 41. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
 • Стаття 42. Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
 • Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
 • Стаття 44. Ті, хто працює, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів.
 • Стаття 53. Кожен має право на освіту.
Воєнний стан 2022 – обмеження » Слово і Діло

One thought on “Воєнний стан в Україні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *