Субота, 4 Лютого, 2023
Головна > ГАЗЕТА > КОРИСНІ ПОРАДИ > Роботи в саду і на городі в квітні

Роботи в саду і на городі в квітні

Весна, яку, ми так чекали, наступила, а квітень, мабуть, один з найбільш напружених періодів в календарі садівника-городника. Давайте згадаємо основні роботи в квітні, але обов’язково з урахуванням кліматичних особливостей свого регіону. Адже на півдні і на півночі України рослини розвиваються трохи по-різному, і зміни відбуваються в різні дні календаря. Так що орієнтуйтеся на фази розвитку самих рослин, вони – найкращий індикатор. А почнемо, як завжди, з саду.

Роботи в квітні в саду

Посадка і пересадка рослин

Квітень – це хороший час для посадки і пересадки буквально всіх дерев і чагарників – і плодових, і декоративних. Але не затягуйте, адже вже ближче до травня, погода стає спекотнішою, і приживаються саджанці набагато гірше. При посадці необхідно пам’ятати про два головні правила:

  1. Вершки і корінці повинні бути в збалансованому стані. Адже саджанці при викопуванні неминуче втрачають частину своєї кореневої системи, а значить, саджанець потрібно правильно обрізати, видалити зайве. Тільки тоді укорочена коренева система зможе дати життя новим паросткам.
  2. Незалежно від вологості грунту, саджанці при посадці потрібно рясно полити. Навіть якщо йдуть дощі або тільки розтанув сніг. Такий полив потрібен для того, щоб в посадковій ямі всі повітряні порожнечі були заповнені, а земля щільно обліпила коріння. Це запорука гарного приживання дерева або куща.

Обрізка

Вважається, що оптимальними термінами обрізки є лютий-березень, але й в квітні робити це ще не пізно, головне – встигнути до розпускання бруньок. Хоча, якщо чесно, я ріжу в будь-який час сезону, якщо в цьому є необхідність, але, звичайно, не в великих кількостях, а лише, якщо потрібно видалити гілку-другу. Так само на початку квітня варто провести обрізку живоплотів і топіарних форм (кульок, спіралей, конусів і ін.)

Весняне підживлення

На самому початку вегетації, тобто в квітні, відмінно спрацюють весняні азотні добрива. Я вважаю за краще використовувати комплексні мінеральні, які містять весь набір макро- і мікроелементів і навіть вітаміни. Підійде і звична нітроамофоска або навіть просто карбамід (сечовина). Головне, щоб вміст азоту в них був великим. Адже саме азот дає рослині сили заново відростити листя і нормально використовувати сонячне світло для фотосинтезу (живлення).

Тільки пам’ятайте, що азотні гранульовані добрива варто вносити в пристовбурові кола рослин із закладенням в грунт – тобто просто розпушити, або трохи перекопати, а потім полити. Тоді азот дійсно потрапить до коріння, а не випарується в повітря у вигляді аміаку. Ну і, звичайно, вносимо добрива відповідно до інструкції по використанню.

Хтось вважає кращим весняним добривом органіку – гній або курячий послід. Вирішувати вам. Головне – використовувати будь-які добрива вчасно і правильно.

Обприскування саду «по зеленому конусу»

У квітні починають помітно набухати бруньки на деревах і чагарниках, і значить – настає момент для другого весняного обприскування. Це обприскування «по зеленому конусу». Для нього підійде бордоська рідина, але вже в більш слабкій концентрації – 1%. Але краще вибрати більш сучасні препарати. Причому ви можете зробити так звану «бакову суміш», об’єднавши в одному розчині протигрибкові препарати (наприклад, «Хорус») і препарати для боротьби зі шкідниками (наприклад, «Децис» або «Енжіо»). Кількість обробок зменшиться, а ефект буде хороший. Правда, варто враховувати, що багато сучасних пестицидів «працюють» тільки при температурах вище +10 градусів.

Весняні щеплення

Другий місяць весни – саме час для щеплень. Але живці для щеплення (щепи) варто заготовити заздалегідь і до потрібного моменту тримати в холоді – погребі чи холодильнику. Чому? Запорукою успішного щеплення є вже НЕ спляче дерево, на яке буде робитися щеплення (підщепа) і ще сплячий держак (щепа). Тільки при такому поєднанні, дерево зможе живити щеплення, а воно нормально прокидатися і розвиватися. Кісточкові (слива, персик, алича, абрикос і вишня) прищеплюють трохи раніше, ніж насінневі (яблуня, груша, айва), адже і прокидаються вони раніше.

Зняття зимового укриття

Тепер перейдемо до кущів. Якщо ви використовували для утеплення якісь укриття, то пора вже їх знімати, а рослини звільняти від зимового «полону». Бажано робити це поступово і в похмуру погоду, привчаючи рослини до свіжого повітря. Особлива увага – винограду. При його відкриванні неминуче відбуваються поломки і поранення лози, а це обов’язково призводить до «плачу». Лоза втрачає життєві соки, які їй так потрібні саме зараз на відновлення листя. Смертельного, звичайно, в цьому нічого немає, але, мені здається, і хорошого мало.

Квітень – час садити дерева і кущі

Догляд за полуницею

З садової суницею все просто: проведіть огляд і зніміть утеплювачі, видаліть все хворе і засохле листя, ґрунт розпушіть і внесіть будь-яке весняне добриво. Іноді після морозної зими кущики видавлюються з землі вище, і їх коренева система трохи оголюється. Вам потрібно або пересадити їх по-нормальному, або трохи підсипати грунт навколо.

Догляд за газоном

Особливих клопотів вимагає у квітні газон, я маю на увазі справжній газон, рівний, «англійський». Ну, по-перше, квітень — це, мабуть, найкращий час для його закладки, адже земля вже прогрілася і, що дуже важливо, вона волога. Ділянку ретельно перекопують, видаляють бур’яни і вирівнюють. Потім висівають насіння і «накочують» спеціальним валиком. Так насіння трав вкарбовується в землю і не розмивається при поливах. Дуже важливо при закладці газону підтримувати постійну вологість ґрунту, і при посіві, і при появі перших сходів.

Якщо ж ви вже щасливий власник газону, то, швидше за все, навесні після танення снігу ви виявите на ньому прогалини, залишки сухої трави та інші неприємності. З чого почати? Дайте землі трохи просохнути й потім акуратно віяловими граблями зробіть йому прочісування. Ви здивуєтеся, скільки сміття і відмерлих частинок зберете. Добре б зробити газону аерацію, проколоти його на глибину 15-20 см. Є для цього і спеціальні пристосування, але підійдуть і звичайні садові вила.

Таке проколювання дозволить повітрю проникнути до коріння крізь шар щільної дернини, та й добрива швидше потраплять куди потрібно. Так, так, газону, як і деревам навесні, для гарного росту потрібні добрива, або прості типу карбаміду, або спеціальні комплексні для газонів. Органіку на газони не вносять. Ну, а «лисини» в квітні варто реставрувати: розчистити і підсіяти заново, бажано тієї ж сумішшю трав, що і весь газон.

Роботи у квітні на городі

Ну, з городом у квітні все зрозуміло. Уже в прогрітий ґрунт сіємо салат, моркву, петрушку, кріп, редис, цибулю, буряк і інші улюблені холодостійкі культури. А під теплолюбні, які поки ще на підвіконнях у вигляді розсади, заздалегідь готуємо ґрунт на грядках. І головне — садимо картоплю! 🙂 Робота важка, але заради своєї молодої картоплі на які жертви не підеш…

Догляд за розсадою

З розсадою у квітні багато клопоту, адже вона виходить на «фінішну пряму» і до травня повинна бути готова до висадки. Тому в потрібний момент проводимо пікіровку, і приблизно в середині квітня починаємо привчати її до свіжого повітря — загартовуємо. Робимо це акуратно і поступово. Виносимо спочатку на годину, потім на дві і так доводимо час до повних дня і ночі. Перші дні варто уникати попадання на молоді рослини прямого сонячного світла.

Роботи в квітні у квітнику

У квітнику варто навести порядок. Часто багаторічники, особливо з відмираючою на зиму надземною частиною, залишають в засохлому вигляді, щоб не втратити місце їх посадки. Та й, чого гріха таїти, щоб в період весняної посадкової лихоманки не посадити одну рослину на іншу. Так ось, всі ці сухі стебла вже варто видалити і дати місце і простір для нових паростків. Видаляємо і всі злежалі мульчуючі матеріали. Або відносимо їх в компост, або прикопуємо неглибоко тут же, на клумбі. Багаторічники, що розрослися, у квітні можна поділити і розсадити.

Настає відмінний час садити троянди, але, як і у випадку з деревами, при посадці обрізаємо і рясно поливаємо.

Щось з квітів зимує в підвалі? Я маю на увазі бульби і цибулини (гладіолуси, канни, жоржини…). Діставайте і оглядайте, пошкоджені продезінфікуйте і ставте на пророщування.

Вже безпосередньо в ґрунт сійте улюблені квіти: космею, нагідки, чорнобривці, настурції та інші однорічники.

Ось такий короткий перелік робіт вийшов, але за ним стоїть напружена робота на ділянці. А хіба не про це ми мріяли всю довгу зиму? Хороших вам врожаїв і красивого саду!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *