Четвер, 1 Грудня, 2022
Головна > НОВИНИ > ГРОМАДА > Чи закриють три ліцеї у Близнюківській громаді

Чи закриють три ліцеї у Близнюківській громаді

КОНФЛІКТ

У Близнюківській громаді в 2021/2022 навчальному році можуть закрити три школи. Ще у двох закладах освіти мають намір лишити тільки початкові та середні класи. Така ситуація виникла через низьку наповненість класів.

За даними відділу освіти, культури, молоді та спорту Близнюківської селищної ради, минулого року до першого класу шкіл Близнюківщини пішло 167 учнів, цього року – 121 (кількість заявок, які подали батьки за станом на 14 червня). У наступному році прогнозована кількість буде ще меншою, адже на сьогодні дошкільні заклади освіти громади відвідує лише 487 дітей.

ЯКІ ЗМІНИ В МЕРЕЖІ ПЛАНУЮТЬСЯ

Цього року в громаді планують повністю закрити три заклади освіти, а саме: Олексіївський (навчається 37 учнів, працює 17 вчителів), Алісівський (навчається 36 учнів, працює 15 вчителів), Берестівський (навчається 62 учні, працює 15 вчителів) ліцеї. 

 В Алісівці цього року до першого класу збираються всього три учні. Відсутні школярі в 3, 5 та 8 класах. Повністю відсутній набір до 1 класу і в Берестівському ліцеї. Також тут немає учнів у 3 класі.  Така ж ситуація склалася і в Олексіївському закладі освіти. Тут, окрім відсутності «першачків», немає й учнів 8 та 11 класів.

Після закриття навчальних закладів, школярів з Олексіївки та Берестового планують підвозити до Криштопівського ліцею, з Алісівки – до Новонадеждиного. Садовський і Лукашівський ліцеї, яких теж у цьому році торкнулася оптимізація, закривати не збираються. Планується, що тут продовжать свою роботу «дев’ятирічки», а старші класи «переїдуть» до Близнюківського ліцею. 

 Проєкти про наміри оптимізувати шкільну мережу з’явилися на сайті селищної ради минулого тижня. Після цього рада оголосила низку громадських обговорень, які пройшли наприкінці червня (див. Відеотрансляції громадських обговорень).

СТАТИСТИКА І РОЗ’ЯСНЕННЯ

Проблема закриття сільських шкіл торкнулася й інших громад Харківської області. Так, наприкінці квітня в Боровій місцеві депутати прийняли рішення про ліквідацію Вищесолоненської та Шийківської шкіл. Від вересня 2021 року ліквідують три навчальні заклади у Барвінківській громаді: Новомиколаївську, Богодарівську та Грушуваську гімназії. Через нестачу учнів та фінансів питання закриття шкіл назріло й у Савинській громаді – тут можуть закрити Вишнівську гімназію та Довгалівську філію Савинського ліцею.

Оптимізувати неефективну мережу закладів громад стимулює діючий на сьогодні в країні підхід до розподілу освітньої субвенції, з якої виплачується заробітна плата для вчителів. Як повідомили в Харківському регіональному офісі Програми U-LEAD, розподіл освітньої субвенції на 2021 рік показує, що державної виплати для зарплати педагогів у деяких громадах може не вистачити. «В основі розподілу враховується фактичний контингент школярів з урахуванням об’єктивних параметрів: густота учнів, відсоток населення, що проживає у сільській місцевості, а також чисельності та густоти людності», – повідомили в офісі.

Так, у 18 громадах області фактична наповненість класів перевищує розрахункову. Тому такі громади матимуть більші можливості виплат надбавок і матеріального заохочення педагогічним працівникам. Також вони мають більші шанси отримати на кінець року залишок вільних коштів, які громада зможе використати для модернізації та оновлення закладів освіти. 

Для 32 громад Харківщини характерна відносна відповідність фактичної (реальної) наповненості класів розрахунковій, що має забезпечувати достатнє фінансування зарплат для педагогів. Однак фактична наповненість класів 6 громад є значно нижчою за розрахункову. Тому в них субвенція може не покрити суму, необхідну для сплати заробітної плати для педагогічних працівників. Це Кіндрашівська, Зміївська, Куп’янська, Нововодолазька, Сахновщинська та Лозівська громади.

«Різниця в кількості ставок педагогічних працівників має покриватися за рахунок власних доходів місцевого бюджету, які, за інших обставин, могли б бути спрямовані на інші видатки, зокрема на інвестиції в розвиток громади», – додали в офісі. Експерти радять територіальним громадам провести ґрунтовний аналіз шкільної мережі та в літній період прийняти управлінські рішення щодо формування оптимальної роботи шкіл, яка буде якнайкраще забезпечувати освітні потреби учнів. До того ж громадам радять не закривати в селах початкову школу.

ПОЗИЦІЯ БЛИЗНЮКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ

Голова Близнюківської селищної ради Геннадій Король розповідає: «Статистика показує, що через три роки  в загальноосвітніх закладах на території громади, окрім шкіл центральної садиби і базових навчальних закладів, кількість першокласників в кожній школі не перевищуватиме п’яти учнів. Це особливості сільських територій, і ми нічого не можемо вдіяти». За його словами, питання оптимізації шкільної мережі назріло вже давно. Зокрема, за останні десять років на території колишнього Близнюківського району закрили більше 10 шкіл. «Оптимізації потребували й інші заклади, але політичної волі на це не було», – додав селищний голова.

В селищній раді запевняють, що мають достатню кількість автобусів для перевезення учнів і вже опрацювали логістичні моменти. Також обіцяють провести ямковий ремонт доріг, по яких пролягають маршрути шкільних автобусів. 

«Ми плануємо до початку навчального року ліквідувати аварійні ділянки на дорогах, які ведуть до освітніх закладів. Зокрема, вже організовуються роботи до Самійлівського ліцею, ведуться проєктні – щодо ліквідації ямковості до Криштопівського та Алісівського ліцеїв. Зараз проводяться ямкові ремонти між Добровіллям і Верхньою Самарою. Плануємо на ці роботи передати облавтодору в рамках співфінансування один мільйон гривень з місцевого бюджету», – повідомив Геннадій Король.

Щодо працевлаштування вчителів шкіл, які планують закрити, то, за словами Геннадія Короля, педагогічні колективи в громаді збережуть. До того ж, як він запевнив, на сьогодні працівників цієї професії не вистачає: «Приміром, сьогодні ми не можемо знайти вчителя фізики. І тут проблема полягає у низькій заробітній платі, яку нині молоді педагоги отримують у школах. Недопустимою є ситуація, коли у педагогів зі стажем завантаженість складає 28 годин, а молоді фахівці отримують мізерні зарплати. Звідси й статистика: із 264 вчителів у громаді лише 13 – молодих».

Тому в селищній раді планують вирівняти ситуацію та запропонувати всім вчителям базове навантаження у 18 годин. Крім цього, громада планує доплачувати за позашкільну роботу з місцевого бюджету, а також запровадити доплати для молодих фахівців. Ще один аргумент, який представники влади озвучують на користь закриття деяких освітніх закладів, – це надто висока вартість освіти в малочисельних школах.

РЕАКЦІЯ БАТЬКІВ ТА ВЧИТЕЛІВ

Інформація про проєкт рішення селищної ради щодо ліквідації/реорганізації деяких закладів освіти викликала бурю негативних коментарів у жителів громади.

Так, під оголошенням ради про громадські обговорення стурбовані близнюківці почали писати про свої побоювання. Зокрема, люди переймаються через поганий стан доріг, якими доведеться їздити дітям у разі закриття шкіл, відсутністю транспорту, а також звільненням вчителів і техперсоналу. Батьків школярів турбують й інші проблемні моменти, як-то харчування малечі та заповнення часу до приїзду транспорту тощо.

Батьки учнів та педагогічні колективи Алісівського і Берестівського ліцеїв підписали звернення до голови громади з проханням зустрітися з ним до громадських обговорень щодо питання ліквідації закладів.

Кожна із зустрічей  була досить насиченою емоційно. Присутні місцеві жителі не хотіли дослухатися до пропозицій селищної ради, апелюючи різними фактами, серед яких привілеювали два: відсутність нормальних доріг для підвезення дітей до інших навчальних закладів та недостатня матеріально-технічна база тих ліцеїв (Криштопівський та Новонадеждинський), куди планують перевести учнів.

ГРОМАДСЬКІ СЛУХАННЯ

Згідно із законодавством, перед винесенням питання ліквідації/реорганізації навчальних закладів на чергову сесію селищної ради, необхідно провести громадські обговорення, які й відбулися 26-28 червня в кожному з населених пунктів, де функціонують вище зазначені заклади освіти. (див. Відеотрансляції громадських обговорень).

БЕРЕСТОВЕ

Під час проведення публічного громадського обговорення у Берестовому всі присутні (61 особа) проголосували ПРОТИ ліквідації Берестівського ліцею, а в усній формі надійшли наступні індивідуальні зауваження та пропозиції:

 • Світлана ТІТЕНКО внесла пропозицію не припиняти діяльність КЗ «Берестівський ліцей», а реорганізувати його у філію найближчого опорного закладу освіти;
 • Ганна МАНИК запропонувала відтермінувати ліквідацію ліцею на один рік, спираючись на ймовірну зміну державної політики у фінансуванні малокомплектних шкіл;
 • Олександр ІВАНОВ зауважив, що до початку нового навчального року необхідно привести у відповідність технічний стан шкільних автобусів та ліквідувати аварійність на дорогах, якими буде здійснюватися підвіз учнів до опорного закладу;
 • Олена ГОНЧАРОВА звернулася до керівництва громади з пропозицією компенсувати можливу нестачу коштів державної освітньої субвенції з місцевого бюджету;
 • Алла СЕРЕДА запропонувала учасникам зібрання, зокрема, батькам здобувачів освіти та педагогічному колективу, звернутися до Кабінету Міністрів України з проханням переглянути формулу розподілу державної освітньої субвенції.

ЛУКАШІВКА

Під час проведення публічного громадського обговорення у Лукашівці, де зібралося 23 особи, одноголосно було проголосовано ЗА приєднання закладу до Близнюківської опорної школи, а  в усній формі надійшли наступні індивідуальні зауваження та пропозиції:

 • Олена ЛЕБІДЬ висловила пропозицію вжити заходів для збереження назви філії імені Олега Чепеленка;
 • Надія ЄРЕМЕНКО висловила пропозицію щодо відтермінування припинення комунального закладу «Лукашівський ліцей імені Олега Чепеленка Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області» у зв’язку з реорганізацією шляхом приєднання до комунального закладу «Близнюківський ліцей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області».

САДОВЕ

Під час проведення публічного громадського обговорення у Садовому всі присутні 57 осіб прогосували ПРОТИ приєднання до Близнюківської опорної школи, а в усній формі надійшли наступні індивідуальні зауваження та пропозиції:

 • Тамара Томашинець висловила пропозицію відтермінувати припинення юридичної особи комунального закладу «Садовський ліцей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області» у зв’язку з реорганізацією шляхом приєднання до комунального закладу «Близнюківський ліцей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області» на один рік, щоб дати змогу учням старших класів завершити навчання у своєму навчальному закладі;
 • Юлія ГОРБАЧЕВСЬКА звернулася з пропозицією гарантувати вчителям повне педагогічне навантаження на 1 тарифну ставку.

АЛІСІВКА

Під час проведення публічного громадського обговорення в Алісівці було 63 особи, і вони категорично проголосували ПРОТИ ліквідації ліцею. В усній формі надійшли такі індивідуальні зауваження та пропозиції:

 • Наталія ФЕДОРЧУК висловила пропозицію відтермінувати ліквідацію КЗ «Алісівський ліцей» на один рік, щоб дати змогу учням старших класів завершити навчання у своєму навчальному закладі;
 • Діана ПЕТРОВА звернулася з пропозицією до початку нового навчального року забезпечити безпечний і комфортний підвіз учнів запланованого до ліквідації КЗ «Алісівський ліцей» до нового навчального закладу та привести до належного стану дороги, якими будуть здійснювати рух шкільні автобуси;
 • Юрій БОБРОВ акцентував увагу на важливості контролю за процесом передачі архівних та інших документів КЗ «Алісівський ліцей», які підлягають тривалому зберіганню, до комунального закладу «Новонадеждинський ліцей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області». Окрім цього Юрій БОБРОВ звернувся до керівництва громади з пропозицією опрацювати питання надання освітніх послуг здобувачам освіти КЗ «Алісівський ліцей» та «Новонадеждинський ліцей» у комунальному закладі «Близнюківський ліцей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області»;
 • Оксана ДАЦЕНКО запропонувала компенсувати нестачу державної освітньої субвенції з місцевого бюджету;
 • Євгеній ГАЙДАШ запропонував депутатам селищної ради не підтримувати проєкт рішення про ліквідацію КЗ «Алісівський ліцей», оскільки, на його думку, він порушує конституційні права людей та право дітей на безпечні умови для життя і здорового розвитку.

ОЛЕКСІЇВКА

Під час проведення публічного громадського обговорення в Олексіївці, на яке зібралося 58 осіб,  одноголосно проголосовано ПРОТИ ліквідації ліцею. В усній формі надійшли наступні індивідуальні зауваження та пропозиції:

 • Галина БАЙДОСОВА запропонувала створити у КЗ «Олексіївський ліцей» класи-комплекти та організувати індивідуальну форму навчання у існуючих малокомплектних класах;
 • Олександр ЗЕЛЕНСЬКИЙ висловив пропозицію до початку нового навчального року вжити необхідних заходів з забезпечення комфортного та безпечного підвозу учнів КЗ «Олексіївський ліцей», який планується ліквідувати, до нового місця навчання та здійснити ремонт доріг, якими будуть курсувати шкільні автобуси.

ПІДСУМОК

За словами очільниці Департаменту науки і освіти Анжеліки Крутової, навчання однієї дитини в області цього року в середньому коштувало близько 23 тисяч гривень. Насамперед на цю цифру впливає наповненість класів. Саме тому міські громади мають нижчу вартість навчання дитини, аніж сільські. Найвищу вартість навчання мають віддалені сільські школи.

Близнюківська селищна рада повідомляє, що навчання одного учня в Олексіївському ліцеї сягає майже 84 тисячі гривень на рік, в Алісівському – 79,8 тисячі гривень.

«Але ці кошти вкладаються не в педагогічний процес, а в опалення і холодні стіни, зарплату техпрацівників та благоустрій. Ми ж хочемо вкладати ці кошти саме в розвиток дітей, – пояснив Геннадій Король. – Ситуація, коли в класі лишається один учень – це егоїстичні інтереси керівництва, вчителів та боротьба за власне робоче місце. Інше питання, що предмети викладають не фахові спеціалісти. Таким чином ми забираємо право в дитини на якісний освітній процес».

Втім, за законом, суддями у цьому конфлікті будуть депутати селищної ради, які на черговій сесії повинні винести вердикт майбутньому п’яти вищезгаданих закладів освіти.

Слід зазначити, що під час XІІI сесії Близнюківської селищної ради VІІІ скликання, на яку не з’явилося вісім депутатів, ПРОТИ рішення про затвердження перспективного Плану модернізації та оптимізації закладів освіти Близнюківської селищної територіальної громади Лозівського району Харківської області на 2021-2022 рр. проголосувало лише три депутати, то крапку над «і» в цьому досить болючому питанні, яке зачіпляє не тільки економічну складову громади, а й долі багатьох людей, – ще не поставлено.

Ірина Воронкіна
Фото Сергій Попов

(в матеріалі використані деякі дані із статті журналіста “Слобідського краю” Марини Проценко та інфографіка з веб-сайту Близнюківська громада)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *